Dogecoin’den Milyarlarca Dolar Ayrılıyor! Balinalar Ne Yapıyor?

Kriptocat Haber Editörü
Dogecoin’den Milyarlarca Dolar Ayrılıyor! Balinalar Ne Yapıyor?

Dogecoin (DOGE)’in günlük işlemlerinin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) toplamından daha yüksek bir seviyeye ulaştığı sürecin ardından Dogecoin blockchain’indeki hareketlilik yavaşlıyor gibi gözüküyor.

Dogecoin ağında hareketlilik azaldı

Dogecoin’in 2021’deki fiyat artışına, blockchain’de gerçekleşen işlemlerin de eşit derecedeki artışı eşlik etti. Cüzdandan cüzdana gönderilen DOGE’un dolar değeri, 5 Mayıs’ta 82 milyar dolara ulaşmış ve Bitcoin’de kaydedilen 35 milyar doları, ETH’de kaydedilen 12 milyar doları aşmıştı.

Dogecoin’den Milyarlarca Dolar Ayrılıyor! Balinalar Ne Yapıyor?

Aralık 2020’ye kadar bu metrikte 10 milyon dolarlık seviyelerin görüldüğü düşünüldüğünde, dünyadaki en tanınmış iki blockchain’i aşmış olması oldukça şaşırtıcı. 2021’de Tesla CEO’su Elon Musk tarafından Dogecoin’e popülerlik sağlandı. Dogecoin’deki genel aktivite Aralık ayının en düşük seviyelerinin oldukça üzerinde kalırken, Mayıs ayında balinaların Dogecoin’e yönelik hareketlerinde değişimi öne süren önemli bir geri dönüş yaşandı.

Dogecoin’de iki önemli metrik

Dogecoin, Çarşamba günü günlük işlemini 5 milyar doların biraz altında gerçekleştirdi ve bu ayın başlarında kaydedilen ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 82 milyar dolardan yüzde 93 oranında düştü.  Bu sırada, DOGE’un ortalama işlem değeri, Pazar günü 1.16 milyon doları gördükten üç gün sonra Çarşamba günü 240.000 doların altına düştü. Coin’in aşırı büyük ortalama işlem değeri, geçtiğimiz ayın büyük bir kısmında görülmeye devam ediyordu. Bu, Dogecoin’in esas olarak büyük hesap sahipleri tarafından kullanıldığının bir işaretiydi.

Dogecoin’den Milyarlarca Dolar Ayrılıyor! Balinalar Ne Yapıyor?Dogecoin blockchain’indeki günlük işlem miktarı (3 aylık). Kaynak: BitInfoCharts

Dogecoin blockchain’indeki faaliyetin artması, traderların Dogecoin’in değerini yapay olarak pump’lamak için çaba göstermeye başlamasıyla Nisan ortasında yukarıda belirtilen iki metrikte belirgin artışlar gördü.  Ağ aktivitesindeki ani düşüş, Mayıs ayı boyunca Dogecoin fiyatındaki %63’lük bir düşüşe eşlik etti. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere DOGE fiyatı, son zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73 dolardan düşüş yaşadı ve yazım sırasında 0.31 dolardan işlem görüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.