Dogecoin’de Bir İlk: Altcoin, Bu Metrikle Bitcoin’i Geçti!

Kriptocat Haber Editörü
Dogecoin’de Bir İlk: Altcoin, Bu Metrikle Bitcoin’i Geçti!

Son ayların en popüler altcoin’lerinden biri olan Dogecoin (DOGE)’in bugün önemli bir metrikte piyasa değerine göre en büyük kripto olan Bitcoin’i (BTC) geride bıraktığı ortaya çıktı. İnternet arama istatistikleriyle ölçülen Dogecoin (DOGE) ilgisi, ilk kez Bitcoin’e yönelik gösterilen ilgiyi geçti. Google Trends verilerine göre 2-8 Mayıs arasında her bir kripto para birimi için atanan değerler, DOGE’un önde olduğunu gösteriyor. Bu değerler DOGE için 56/100, BTC için ise 48/100 puanda. Ayrıca, ülkemiz de Dogecoin’i en çok arayan ülkeler sıralamasında üçüncü.

Dogecoin ilgisi, Bitcoin ilgisini aştı!

Aşağıdaki grafikte de görüldüğün gibi son 12 ayda DOGE’a yönelik arama ilgisi, BTC ilgisi ile yakından ilişkili oldu. Ancak bu hafta güçlü bir korelasyon durumu da geçildi ve DOGE’a daha çok ilgi gösterildiği ortaya çıktı.

Dogecoin’de Bir İlk: Altcoin, Bu Metrikle Bitcoin’i Geçti!Son 12 ayda DOGE (kırmızı) ve BTC (mavi) terimlerine yönelik Google Trends karşılaştırması

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere DOGE, 2021 yılında ciddi bir performans gösterdi. Nisan ortasında coin, yalnızca bir gün içerisinde %80 değer kazanarak yılbaşından bugüne %5.000 kadar getiri sağladı. Özgün bir şaka-coin’i olarak varlığın baş döndürücü fiyat artışlarının çoğu, Tesla CEO’su Elon Musk’ın sık sık attığı tweet’lerden kaynaklandı. Ayrıca hafta sonu Musk, Saturday Night Live’a katıldı. Oradaki bir skeçte yer alarak “Aya çıkacak!” dediği DOGE’dan yine bahsetti. Ancak coin, bu sefer bu referansa iyi bir tepki vermedi ve belirgin bir düşüş yaşadı.

Türkiye, Dogecoin’i en çok arayan üçüncü ülke

Dogecoin’de Bir İlk: Altcoin, Bu Metrikle Bitcoin’i Geçti!

Blockstream’den Adam Back, kısa bir süre önce şakaya dayalı coin’in mantığı hakkında bir açıklama yapmıştı. Back, varlığın doğal bir değerinin olmadığını, ancak kısa vadede kâr elde etmek için alınabileceği algısına dayanan; yüksek riskli, değişken bir “pump ve dump” mekanizmasına dönüştüğünü gözlemlediğini söyledi. Back’e göre altcoin’de “kumarhane pazarı mantığı” korunuyor. Dogecoin’i en çok arayan ülke ABD, ABD Virjin Adaları ve Türkiye. Ay boyunca DOGE, %600’ün üzerinde bir artış gösterdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.