Dogecoin Katilleri! Bu Altcoin’ler Ne Kadar Yaşayacak?

Kriptocat Haber Editörü
Dogecoin Katilleri! Bu Altcoin’ler Ne Kadar Yaşayacak?

Yazım anında Dogecoin (DOGE)’in fiyatı son 24 saatte %24’lük bir artış ile işlem görüyor. Ayrıca son birkaç gündür Binance Smart Chain ve YFI gibi diğer ekosistemlerde benzer birkaç altcoin projesinin başlatıldığını belirtmek gerekir. DOGE, aynı zamanda proof-of-work konsensüsü ile çalışan bir ağdır. Kısa süre önce çıkarılan bir başka “taklit” projesi olan Shiba Inu coin’in, özellikle bir haftada %1900 getiri sunmasıyla bir “Dogecoin katili” olarak resmediliyor. Ayrıca Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere YFI’daki WOOFY isimli altcoin projesi, YFI’ı 88.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine itti. Dahası, YFI ile birlikte “DeFi Yazı”nın ikinci aşamasının başlayacağı düşünülüyor. Bunun sebeplerinden biri olarak DOGE’u taklit eden projeler de gösteriliyor.

Dogecoin Katilleri! Bu Altcoin’ler Ne Kadar Yaşayacak?DOGE sosyal hacmi vs. fiyat. Kaynak: Lunarcrush

DOGE için sosyal hacim, 9 Mayıs 2021’de zirveden düşmesinin ardından tekrar yükseldi. Sosyal hacimdeki artış, bazı projelerin başlatılmasında kilit bir faktördür. DOGE’un fiyat rallisinin ve benzer projelerin başlatılmasının ardından altcoin’lerin mevcut fiyat düşüşünden sonra iyileşme olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Benzer projeler arasında SHIB, yüksek bir sosyal hacme sahip ve son zamanlarda Twitter’daki kripto topluluğunda hakim. AMBCrypto’dan Ekta Mourya’ya göre fiyatta yaklaşık %30’luk bir düşüşün ardından SHIB’in fiyatının sosyal hacim ve girişler açısından daha fazla artış görülmesiyle birlikte düşüşten kurtulması beklenebilir.

Dogecoin (DOGE)’i “taklit eden” altcoin projeleri

Şu anda, borsalarda mevcut “köpek merkezli” veya meme-destekli coin’ler arasında KISHU, SAMO, BSHIBA, KEANU ve ASS bulunmakta. Mourya’ya göre bu projeler, kısa vadeli yüksek yatırım getirisi sunan bir “hayvan-coin’leri” portföyü için neredeyse yeterli. Sosyal hacim, zincir üzerindeki duyarlılık ve ticaret hacmi, fiyat artışını yönlendiren temel faktörlerdir.

Ek olarak, yazara göre, kısa vadeli yatırım getirisi şu anda meme-coin çılgınlığının en büyük faktörüdür. Etkisi olan bir diğer faktör, yüksek piyasa değeri ve yakın zamandaki tüm zamanların en yüksek seviyeleridir (ATH). Mourya için DeFi projelerinin rallisinin yanı sıra, bireysel traderların kısa vadeli kazançların gerçekleşmesinden sonra meme-coin’lerinden çıkış yapması muhtemeldir.

Dogecoin Katilleri! Bu Altcoin’ler Ne Kadar Yaşayacak?DOGE için kısa vadeli yatırım getirisi. Kaynak: Messari

Bu projeler varlıklarını sürdürebilecek mi?

Buradaki anahtar soru şudur: Bu projeler 90 gün, 6 ay veya bir yıl sürecek mi? Mevcut fiyat rallisi, bildiğimiz şekliyle meme-coin’lerin sonu mu? Mourya’ya göre meme-coin rallisinin genişlemesi için, borsalar arasında tutarlı talep, ticaret hacminde artış ve tutarlı olarak yüksek kısa vadeli yatırım getirileri kilit önemdedir. Uzmana göre çoğu altcoin’in fiyatı düşmesine rağmen, özellikle DOGE HODLer’ların %87’si şu anda kârlı olduğu için iyileşme olasılığı devam edecek.

Dogecoin Katilleri! Bu Altcoin’ler Ne Kadar Yaşayacak?Kaynak: IntoTheBlock

Şu anda kârlı olan HODLer’ların HODL’a devam etmesi, yükseliş hissini desteklemesi ve satış baskısına direnmesi muhtemeldir. Uzmana göre her durumda DOGE taklidi projeler ve kısa vadeli yüksek yatırım getirisi beklentisi bu ralliyi yönlendirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.