Dogecoin Geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’la Çalışmayı Anlattı

Kriptocat Haber Editörü
Dogecoin Geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’la Çalışmayı Anlattı

Dogecoin (DOGE) geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’ın 2019’dan beri kripto para ünitesi üzerinde çalışan küçük gruba danışmanlık yaptığını söylüyor. Savlara nazaran Musk, geliştiricileri finanse etmeyi teklif etti ve Dogecoin’in dünyanın baskın kripto para ünitesi olduğunu görmeye epey istekli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nicoll ve öbür DOGE geliştiricileri şu anda ağın 2019’dan beri yaşayacağı en büyük güncellemesinin temelini atıyorlar. Elon Musk’ın Twitter’da Nicoll ve Dogecoin blok zincirinden sorumlu öbür üç çekirdek geliştirici hakkında tweet atmasının akabinde açıklama yapan Dogecoin geliştiricisi, “Şaşkına döndüm, bize bunu yapacağını söylemedi” sözlerini kullandı.

Bir Zoom toplantısında konuşan Nicoll, Musk’ın iki yıl evvel hayatına girmesinden bu yana yaşadığı olayları aktarırken, heyecanı aşikardı. Dogecoin’i dünyanın en çok kullanılan kripto para ünitesi yapma konusundaki sabırsızlığı hali hazırda görülüyor.

Nicoll, akademik olarak uygulama geliştirmeye odaklanan bir araştırma vazifelisi olarak geçirdiği 10 yıldan sonra kripto para sanayisine katıldı. Yakın vakte kadar, ticari bankalarla yakın çalışarak kurumsal blok zinciri projesi R3 için akıllı kontratlarda teknik geliştirmeye liderlik etti. Yaklaşımı, birtakım blok zinciri projelerinin yaptığı üzere, her üç ayda bir yeni bir yükseltme yayınlamanın çok olacağı ticari blok zinciri geliştirme geçmişini yansıtıyor.

“Diğer 3000 blok zincirinin esasen tekrar icat ettiği teknolojiyi tekrar keşfetmeye çalışmıyoruz. Bunu neden yapasınız?”

Dogecoin, Bitcoin üzerinde modellenmiştir, lakin Litecoin üzere, daha az güç gerektiren ve Musk’ın kripto para üniteleri konusundaki yeni, etraf dostu duruşuyla daha uyumlu olan Scrypt isimli farklı bir kod kullanır. Nicoll, ağın şu anda “ağ senkronizasyonuyla ilgili performans sorunları” olduğunu söyledi ve bu, Musk tarafından teşvik edilen, gelecekteki birçok kapsamlı değişikliğin temelini oluşturacak biçimde tasarlanan yaklaşan bir güncelleme ile giderilecek.

Dogecoin ile Kahve Satın Almak

Konuşkan bir halde karşımıza çıkan Nicoll, Musk’la sevdiği sohbetlerin birçoklarını açığa vurmaktan çekiniyordu, lakin Musk’ın asıl maksadı hakkında açıktı: “Dogecoin’i bir fincan kahve almak için kullanılması kolay hale getirmek.”

“Elon’un ödeme süreçlerinde bir geçmişi olduğu açık. Ve bunun neye benzemesi gerektiği konusunda ondan tavsiye alıyoruz.”

Musk, geliştiricilere, bir PayPal kurucusu olarak sahip olduğu bilgilere dayanarak Dogecoin’i bir latifeden gerçek bir yardımcı programa nasıl taşıyabilecekleri konusunda birçok tavsiyede bulundu. Nicoll, “Dürüstçe söyleyebilirim ki, daha yüksek süreç hacmini artırdı” dedi.

Nitekim de Musk’ın projeye olan coşkusu, geliştiricilerin ekseriyetle onu denetim altında tutmaları gerektiği manasına geliyor. Nicoll, “Nihai gayeye koşuyor. Biz de ‘harika, fakat A’dan Z’ye bir yol yapmamız gerekiyor’ dedik. Bu yüzden, gerçek planların duyurulmasından şimdilik çok uzaktayız” tabirlerini kullandı.

Dogecoin Geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’la Çalışmayı Anlattı

Geliştiriciler ve Musk, Dogecoin’in “hala kıymetlendirmekte oldukları” karbon ayak izini azaltmanın yollarını da tartıştılar. Nicoll, büyük kararlar alınmadan evvel yapılması gereken “çok sayıda modelleme” olduğunu söyledi. Musk’ın planları geliştiriciler için heyecan verici olsa da, Nicoll evvel ağla ilgili daha acil sıkıntıları çözmeleri gerektiğini söyledi. Fakat grup, Musk ile kripto para ünitesinin güç tüketimini daha da azaltabileceği konusunda iyimser- ki bu Perşembe günü yapılan bir varsayıma nazaran, esasen Bitcoin’in %7’si kadar.

Dogecoin piyasası kızışırken Nicoll, kripto parayı geliştirmeye olan ilginin tavan yaptığını söyledi:

“Bu heyecan verici, daha fazla geliştirme takımının geldiğini ve bir şeyler yaptığını görmeyi çok isterim.”

Nicoll, Dogecoin’in aslında üst seviye bir teknik liderliğe muhtaçlığı olmadığını söyledi:

“Sahada kodlama yapan birçok beşere muhtaçlığımız var, daha çok CTO olan birine muhtaçlığımız var ve ben bunların hiçbiri değilim.

Dogecoin’in Bir Sonraki Yükseltmesi

Nicoll yeni işine başlamadan bir ay evvel, kripto para ünitesinin 2019’dan bu yana en büyüğü olan 1.21 yükseltmesinin temelini atıyor ve gelecek tüm değişikliklerin temelini atıyor. Güncelleme Bitcoin’e dayanıyor ve Nicoll, çalışma için Bitcoin Core 0.21 geliştiricilerine kredi verdi. “Gerçekten de Bitcoin’e mutlaka olabildiğince yakın olmaya çalıştık, böylelikle benimsenmesi çok kolay oldu” dedi.

Yükseltmeden sonra, grubun bir sonraki amacı süreç fiyatlarını şu anki ortalama 0,4 ABD dolarından 0,01 ABD dolara düşürmek. Nicoll, “Madencilerle biraz müzakere olacak. Fakat onları bunun ağ için sağlıklı olduğuna ikna etmeliyiz” dedi. Yükseltme ayrıyeten cüzdan yedeklemelerinin sonsuza kadar geçerli olmasını sağlayacak ve servis sağlayıcıların Dogecoin’i entegre etmesini kolaylaştıracak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.