Dikkat: Bu Altcoin İçin Ponzi Uyarıları Artıyor!

Kriptocat Haber Editörü
Dikkat: Bu Altcoin İçin Ponzi Uyarıları Artıyor!

SafeMoon, uzun vadeli sahipleri ödüllendirmek için bir değer teklifi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanarak kripto topluluğunun dikkatini aylar içinde çekti. Kurucular, tokeni, %5’i hala hodling olan yatırımcılara yeniden dağıtılırken, kalan %5’i yakılarak %10’luk bir vergi ile satanları cezalandırmak için tasarladı. Mart ayında ortaya çıkan token, rapçi Lil Yatchy ve YouTuber Jake Paul gibi ünlü isimler tarafından da destekleniyor. SafeMoon etrafında oluşan hareketlilik kripto paranın 20 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.00001375’e ulaşmasını sağladı.

Dikkat: Bu Altcoin İçin Ponzi Uyarıları Artıyor!

Rallinin kısa ömürlü olmasına rağmen, SafeMoon genel olarak dogecoin gibi diğer ‘şaka’ koinlerine de odaklanan son kripto piyasası rallisinden faydalandı. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, SafeMoon yazının yazıldığı sırada 0,0000048 dolardan işlem görüyordu.

SafeMoon ve popülarite

SafeMoon’un popülaritesine rağmen, geliştiriciler bir Ponzi şeması yürütmekle suçlanıyor. Ayrıca analistler, SafeMoon’un benzersiz yapısıyla ilgili endişelerini dile getirerek insanları beklemeye teşvik ediyor ve göreceli yenilik daha fazla soru getiriyor. Bir kripto para yatırımcısı ve analisti olan Lark Davis, SafeMoon’u Bitconnect ponzi şemasına eşitledi. Endişeler son haftalarda yavaşladı, ancak SafeMoon’un sorunu yakın zamanda ortadan kalkmayacak gibi görünüyor. Blockchain güvenlik şirketi HashEx tarafından yakın zamanda yapılan bir akıllı sözleşme denetimi, SafeMoon’daki 12 güvenlik açığını belirledi. Denetim, SafeMoon’un 20 milyon dolarlık bir kayba yol açabilecek kısa vadeli sahiplikten vazgeçme saldırısına maruz kalabileceğini belirtiyor. Ayrıca HashEx, SafeMoon sözleşme kurucusunun kripto paranın likiditesinin önemli bir bölümünü kontrol ettiğini söyledi. Artan güvenlik endişelerine rağmen, SafeMoon yakın zamanda bir fiat ve kripto altyapı platformu olan Simplex ile ortaklık kurdu. Ortaklık, artan sayıda yatırımcıya hitap etmek için entegre bir SafeMoon Cüzdanı sunmayı amaçlıyor.

SafeMoon’u gelecekte neler bekliyor?

Güvenlik endişeleri arasında SafeMoon ekibi, mülkiyetle ilgili sorunları ele almak için iç kontrolleri sürdürerek hareket etmeye çalışıyor. Ancak, token’in altında yatan ve işlevsel bir değeri olmadığı yönündeki eleştirilerin ardından geliştiriciler, rekabet gücünü artırmak için daha fazla özellik eklemeye başladılar. Bu noktada, SafeMoon’un geleceği büyük ölçüde ekibe ve etrafındaki topluluğa bağlıdır. SafeMoon’a yatırım yapmak, tıpkı diğer kripto para birimleri gibi dikkatli olmayı gerektirir. Ancak, kriptokoin.com olarak her zaman vurguladığımız üzere yeni bir token olmak ekibe daha fazla inanç gerektirir. Özellikle, SafeMoon ekibinin kripto alanında kanıtlanmış uzun vadeli bir başarısı bulunmuyor. Temel olarak, doğrulanmış bir katma değer olmaksızın, SafeMoon’a yatırım yapmak bir spekülasyon olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, SafeMoon daha fazla spekülatif yatırımcıyı cezbederse, token muhtemelen tekrar yeni zirvelere yükselecektir. Ayrıca, bazı analistler SafeMoon’un her şeye rağmen “aya ulaşmayabileceğine” inanıyor ve bunu bir çöp pump token’i olarak adlandırıyor. Yatırım şirketi Hargreaves Lansdown’da piyasa analisti Susannah Streeter konuyla ilgili olarak “Kazanımlar, sosyal medyadaki çılgın sohbetler tarafından körükleniyor ve etkileyiciler, tercih ettikleri koinleri daha yüksek seviyelere taşıyacak pozisyonlar için mücadele ediyor. Model, para biriminin erken sahiplerinin zenginleşmesine yardımcı olmaya yönelik gibi görünüyor, çünkü diğerleri peşlerinden gelip fiyatı daha da yukarı çekiyor” açıklamasında bulunuyor. Bu nedenle SafeMoon ekibi, tokenin muazzam popülaritesinden yararlanmalı ve güvenlik ve mülkiyetle ilgili topluluk endişelerini dikkate almalıdır. Şeffaflık ile SafeMoon’un tekrar yükselme şansı var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.