Dijital Yuanın Mimarı, CBDC’nin Ethereum Ağı Üzerinde Kurulabileceğini Söyledi

Kriptocat Haber Editörü
Dijital Yuanın Mimarı, CBDC’nin Ethereum Ağı Üzerinde Kurulabileceğini Söyledi

PBOC’nin Dijital Para Ünitesi Araştırma Enstitüsü’nün eski bir yöneticisi olan Yao Qian, 2021 Milletlerarası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, merkez bankası dijital para ünitesinin Ethereum ağında çalışabileceğini argüman etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Çin Menkul Değerler Düzenleme Kurulu (CSRC) bilim ve teknoloji kontrol ofisi lideri Yao Qian, operasyonel mimarisi hakkında konuşurken bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) direkt Ethereum ağı yahut Facebook takviyeli blok zinciri ödeme sistemi Diem üzerinde çalışabileceğini söyledi:

“Para ünitesi direkt Ethereum ve Diem üzere blok zincir ağlarında çalışır, akabinde merkez bankası BaaS hizmetlerini kullanarak merkez bankasının dijital para ünitesini aracı kullanmadan kullanıcılara direkt sağlayabilir.”

Genel olarak Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken yedi istikameti özetledi: Teknik rotası, kıymet özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı kontratların uygulanması ve düzenleyici hususlar. Yetkili, dijital para ünitesinin fizikî paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para yaratmak için bir taban oluşturduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini argüman ederek akıllı kontratların güvenlik açıklarına da dikkat çekti.

Mevzuat kelam konusu olduğunda, Yao, kullanıcıların kapalılığını korumak ile temel kara para aklamayı tedbire ve müşterini teşhis (KYC) yönergelerine ahengi sağlamak ortasında eksiksiz bir istikrar kurulması davetinde bulunuyor.

Kripto Baba Olarak Biliniyor

Çin’in “Kripto Babası” olarak isimlendirilen kripto meraklısı Yao, blockchain sanayisindeki en tesirli şahıslardan biri olarak biliniyor. Eylül 2019’da Mu Changchun gelmeden evvel Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma yan kuruluşunun başında bulunuyordu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.