Dev Stratejist: Altın ve Bu 2 Varlık Portföyünüzde Olmalı!

Kriptocat Haber Editörü
Dev Stratejist: Altın ve Bu 2 Varlık Portföyünüzde Olmalı!

Bazı uzmanlara göre, enflasyon baskılarının artmasıyla altın, portföyde çekici bir riskten korunma aracı olacak. Yine de bir araştırma firmasına göre, bakır ve gümüş de sahip olmak için çekici varlıklar olacak.

Robert Ryan: Altın dışında bakır ve gümüş de sahip olmak için çekici varlıklar

BCA Research’ün baş stratejisti Robert Ryan, yakın zamanda verdiği bir röportajda, FED‘in artan enflasyon baskıları karşısında ultra gevşek para politikalarını sürdürmeye çalıştığı için firmasının uzun vadede altın konusunda yükselişte olduğunu söyledi. Yorumlar, altın’ın istikrarlı bir şekilde yükselmesi ve ONS başına 1.900 doların üzerine çıkmasıyla geliyor.

Dev Stratejist: Altın ve Bu 2 Varlık Portföyünüzde Olmalı!

Robert Ryan, bakır fiyatlarında da yükselişte görünüyor. Robert Ryan’a göre, altın fiyatlarındaki artış, bakır fiyatlarının Mayıs ayı başlarında kaydedilen rekor seviyelerden düşmesiyle bağlantılı. Gümüş de endüstriyel içeriği nedeniyle nispeten daha düşük fiyatlar gösteriyor. Ancak Robert Ryan, yatırımcıların bu iki metali reddetmemesi gerektiğini söyledi. Talep güçlü kaldığı için Robert Ryan, 2021 yılı sonuna kadar çok daha yüksek fiyatlar görmeyi beklediğini söyledi.

Robert Ryan, özellikle bakır konusunda iyimser

Robert Ryan özellikle bakır konusunda iyimser, çünkü ana metal yıllarca sürebilecek önemli bir arz/talep dengesizliği görmeye devam edecek. Robert Ryan, madencilik şirketlerinin üretimlerini artırmak için çok büyük miktarda para harcamak zorunda kalacağını ve madenleri çalışır duruma getirmenin hala zaman alacağını söyledi.

Robert Ryan, Şili ve Peru gibi kritik madencilik bölgelerindeki yeni siyasi rejimlerin ve vergi yapılarının, yeni projeler inşa etmek veya kahverengi alanları genişletmek isteyen şirketler için daha da fazla engel oluşturduğunu sözlerine ekledi. Robert Ryan, “Şu anda dünyanın talep ettiği bakır arzını artırmak için kolay bir çözüm yok. Bakır, küresel ekonomi için her sektörde gerekli olduğu için yüksek talep görüyor.” dedi.

Dev Stratejist: Altın ve Bu 2 Varlık Portföyünüzde Olmalı!

Robert Ryan: Mevcut ortamda bakır fiyatları pound başına 5 doların üzerine çıkabilir!

Robert Ryan, mevcut ortamda bakır fiyatlarının pound başına 5 doların üzerine çıktığını görebildiklerini söyledi. Robert Ryan, piyasaya daha fazla arz getirmek için fiyatların yükselmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Madencilik şirketleri, konu yeni madenler inşa etmeye geldiğinde büyük sermaye maliyetleriyle karşı karşıya kalıyor. Aynı zamanda Robert Ryan, şirketlerin artık Çevresel Sosyal Yönetişim (ESG) standartlarını karşılama konusunda daha yüksek maliyetleri hesaba katmaları gerektiğini de kaydetti.

Robert Ryan, madencilik şirketlerinin tüketiciler yüksek standartlar belirledikçe çevresel ayak izlerini ve toplumdaki sosyal konumlarını iyileştirmeye odaklandıklarını söyledi. Robert Ryan “ESG, dünya izlediği için şirketlerin çok ciddiye aldığı bir şey. Maden şirketleri eylemlerinden sorumlu tutuluyor” dedi.

Robert Ryan: Bakır görüşümüz, yükselişli altın tahminlerini destekleyen faktörlerden biri

Robert Ryan, EGS’ye bu odaklanmanın, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, su kullanımının iyileştirilmesi ve hatta atık havuzları ve barajlarının yeniden yapılandırılması dahil olmak üzere madenlerde daha iyi ve daha fazla mühendislik için daha yüksek maliyetler anlamına geleceğini açıkladı. Robert Ryan, bakır konusundaki duruşlarının, yükselişli altın tahminlerini destekleyen faktörlerden biri olduğunu söyledi. 

Dev Stratejist: Altın ve Bu 2 Varlık Portföyünüzde Olmalı!

Robert Ryan, artan maliyetler ve artan talep karşısında bakır fiyatlarının yükselmesi gerektiğini ve bunun da daha yüksek enflasyon baskılarına yol açacağını açıkladı. Robert Ryan, sadece bakırın olmadığını, birçok emtianın benzer senaryolarla karşı karşıya olduğunu ekledi. Robert Ryan “En az 20 yıldır görmediğimiz bir şey olan talep enflasyonunu daha da yukarı çekeceğiz” dedi.

Robert Ryan: FED enflasyonun altın için iyi olduğuna dair gerçek kanıtlar görene kadar duruşunu sürdürecek

Enflasyon yükselmeye devam etse de Robert Ryan, BCA’nın Federal Rezerv’in aşırı gevşek para politikasını sürdürmesini beklediğini söyledi. Düşük faiz oranı ortamında daha yüksek enflasyon, reel oranların tarihsel olarak negatif bölgede kalacağı anlamına gelir. Robert Ryan konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Federal Rezerv sadece modellere ve tahminlere değil, gerçek enflasyona bakıyor. FED, enflasyonun geçici olmaktan daha fazlası olduğuna ve bunun altın için iyi olduğuna dair gerçek kanıtlar görene kadar duruşunu sürdürecek.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Profesyonel Analistler, Altın İçin Göz Kamaştıran Seviyeleri Verdi!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.