Dev İddia: Binance, ABD Adalet Bakanlığı Tarafından Soruşturuluyor!

Kriptocat Haber Editörü
Dev İddia: Binance, ABD Adalet Bakanlığı Tarafından Soruşturuluyor!

Binance kripto para borsasının Adalet Bakanlığı ve IRS tarafından soruşturulduğu haberi gündeme bomba gibi düşmüş durumda. Soruşturmanın bir parçası olarak, kara para aklama ve vergi suçlarını soruşturan yetkililer,  Binance’in işlemleri hakkında bilgi sahibi olan kişilerden bilgi istediler. Soruşturmanın çok gizli bir şekilde yürütüldüğü belirtildi. Twitter’da ve medya röportajlarında tokenleri tanıtmaktan zevk alan karizmatik bir teknoloji yöneticisi olan Changpeng Zhao liderliğindeki Binance, 2017’de kurulduğu andan sonra zamanla büyüdü ve dünyanın bir numaralı kripto para borsası haline geldi.

Binance ve faaliyetleri

Firma, faaliyet gösterdiği sektörde büyük ölçüde hükümet gözetimi kapsamı dışında başarılı oldu. Binance, Cayman Adaları’nda kurulmuştur ve Singapur’da bir ofisi bulunuyor. Ancak tek bir şirket merkezinin bulunmadığını söylüyor. Müşterileri arasında ABD federal kurumlarının da bulunduğu, bir blockchain işlemlerini takip firması olan Chainalysis Inc., geçtiğimiz yıl incelediği işlemler arasında, suç faaliyetlerine bağlı fonların diğer kripto para borsalarından daha çok Binance üzerinden aktığı sonucuna vardı.

Binance sözcüsü Jessica Jung, yaptığı açıklamada, “Yasal yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyor ve düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılarla işbirliği içinde çalışıyoruz. Şüpheli etkinlikleri tespit etmek ve ele almak için finans kurumları tarafından kullanılan kara para aklamayı önleme ilkelerini ve araçlarını içeren güçlü bir uyumluluk programı oluşturmak için çok çalıştık.” ifadesini kullanmıştı.  

ABD endişeleri

ABD’li yetkililer, kripto para birimlerinin hırsızlık ve uyuşturucu anlaşmaları da dahil olmak üzere yasa dışı işlemleri gizlemek için kullanıldığına ve piyasanın hızlı yükselişi üzerine beklenmedik kazançlar elde eden Amerikalıların vergilerden kaçtığına dair endişelerini dile getirdi. Wall Street, küresel yatırım çılgınlığının ortasında Bitcoin ve diğer tokenleri giderek daha fazla kucaklasa bile, bu tür endişeler endüstrinin ana akım haline gelmesine engel oldu. Adalet Bakanlığı ve IRS olası suç ihlallerini araştırırken, kurumların neleri incelediklerine ilişkin ayrıntılar belirlenemedi ve tüm soruşturmalar, işlemlerin yanlış olduğu sonucunu da elbette doğurmuyor. İlgili yetkililer arasında, finans şirketlerini hedef alan karmaşık davaları araştıran Adalet Bakanlığı banka bütünlüğü birimindeki savcılar ve Seattle’daki ABD Başsavcılık Bürosundan araştırmacılar yer alıyor. IRS temsilcileri tarafından yapılan incelemenin aylar öncesine dayandığı ifade ediliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.