“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri

Kriptocat Haber Editörü
“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri

Altın fiyatları, Perşembe günü düşüşlerini sürdürdü. Bu durum, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düşmesiyle %1′den fazla gerileyerek işgücü piyasasının güçlendiğine ve doların arttığına işaret ediyor. Analistler ise bu gelişmenin altın fiyatlarına olan etkisini analiz ediyor.

2 analist, altın fiyatlarında önümüzdeki altı ila 12 ay içinde düşüş bekliyor!

UBS analisti Giovanni Staunovo, fiyatların yakın vadede hala yüksek enflasyon tarafından yönlendirileceğini, ancak altın’ın önümüzdeki altı ila 12 ay içinde aşağı yönlü hareket etmesinin beklendiğini söyledi. Dolar endeksi rakipleri karşısında %0,3 değer kazandı ve altın’ı diğer para birimi sahipleri için daha az çekici hale getirdi. Perşembe günü yayınlanan verilere göre, devlet işsizlik maaşı başvuruları, COVID-19 salgınının bir yıldan fazla bir süre önce başlamasından bu yana ilk kez geçen hafta 400.000′in altına düştü.

“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri

FED yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisindeki toparlanmanın son haftalarda uzun bir tedarik zinciri sorunları, işe alım zorlukları ve artan fiyatlar listesinin ülke genelinde art arda gelmesine rağmen hızlandığını söyledi. Odak şimdi Cuma günü ödenmesi gereken ABD tarım dışı maaş bordrosu rakamlarına çevrildi. ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista bir notta “İstihdam, FED’i mevcut para ve varlık satın alma politikalarını azaltmayı düşünmeye zorlama potansiyeline sahip olan “yüksek bir okuma” ile belirleyici bir faktör haline gelecek” dedi.

Chintan Karnani: İş büyümesi, altın fiyatının yanı sıra dolardaki kısa vadeli trendin anahtarı!

Altın fiyatları, Perşembe günü %2’den fazla düşerek Mayıs ayına ait ABD özel sektör bordro verilerindeki sıçramanın ardından ABD dolarının güçlenmesiyle kilit direnç seviyesinin altına düştü. Perşembe günü yayınlanan ADP Ulusal Ekonomik Raporuna göre, ABD özel sektör istihdamı Mayıs ayında 978.000 arttı. Bu, The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin “680.000 tahmini artışının” oldukça üzerindeydi. Bu arada hükümet verileri, ABD’nin ilk haftalık işsizlik başvurularının art arda beşinci hafta 20.000 azalarak 385.000’e düştüğünü gösterdi.

“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri

Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani bir piyasa güncellemesinde, “İş büyümesi, altın fiyatının yanı sıra dolardaki kısa vadeli trendin anahtarıdır” dedi. Verilerin ardından ICE ABD Dolar Endeksi yükseldi. Daha güçlü bir dolar, altın gibi para biriminde fiyatlandırılan varlıkları denizaşırı alıcılar için daha az çekici hale getirebilir. Yine de Chintan Karnani, ADP istihdam verilerinin ardından altın’ın kısa vadeli bir zirve oluşturup oluşturmadığını sorguladı ve bunun Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam rakamlarına bağlı olacağını söyledi.

Edward Moya ve Ole Hansen: Altın fiyatları için bu seviyelere ve gelişmeye dikkat!

Chintan Karnani Mayıs NFP’si 700.000’in üzerine çıkarsa, “diğer pozitif parametrelerle birlikte, altın fiyatları kısa vadeli bir zirve oluşturacak” dedi. Ekonomistler, Cuma günü açıklanacak olan Çalışma Bakanlığı verilerinde Mayıs ayında toplam 671.000 yeni iş artışı öngörüyor. Saxo Bank’taki emtia stratejisi Ole Hansen, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Nisan ayından bu yana görülen güçlü yükselişin ardından altın’ın düzeltme/konsolidasyon baskılarına dayanma kabiliyeti, uzun vadeli trendin alım tarafına dönüşü vurguluyor. Hala daha derin bir düzeltme riski, bize göre en büyük kısa vadeli risk olmaya devam ediyor. Altın fiyatları için destek seviyeleri 1.865 dolar, ardından 1.842 dolar görünüyor. Direnç seviyeleri ise 1.916 dolar, 1.924 dolar ve 1.940 dolarda yer alıyor.

“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, yatırımcıların “Amerikan işgücü piyasası üzerindeki en son kontrolü” beklemesiyle fiyatların destek bulduğunu söyledi. Edward Moya açıklamalarının devamında “Aylık ABD istihdam raporu Cuma günü yayınlanacak. Altın fiyatları, bu haftaki ana etkinlikten sonra 1.950 dolar seviyesini test edemezse, kartlarda bir geri çekilme olabilir.” dedi. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Kritik Tahmin: Altın Fiyatları İçin Sıradaki Adım Bu Seviyelere Olacak!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.