Deneyimli Analist, Yatırımları Katlayacak Altcoin’i Paylaştı

Kriptocat Haber Editörü
Deneyimli Analist, Yatırımları Katlayacak Altcoin’i Paylaştı

Yakın tarihli bir videoda, popüler Youtube kanalı Altcoin Buzz, Cosmos’a (ATOM) yatırım yapmanın başlıca nedenlerini açıklıyor.

Altcoin Cosmos’a genel bakış

Cosmos, blok zinciri endüstrisinin karşı karşıya olduğu “en zor sorunlardan” bazılarını çözen bir proje olarak kendini isimlendiriyor. Bağlı blok zincirlerinden oluşan bir ekosistem sunarak, Bitcoin tarafından kullanılanlar gibi “yavaş, pahalı, ölçeklenemez ve çevreye zararlı” Proof of Work protokollerine bir panzehir sunmayı amaçlamaktadır. Cosmos, Tendermint, Cosmos SDK ve IBC gibi bir dizi açık kaynaklı araç aracılığıyla blok zincirler arasında köprü olma vizyonuna sahip. Ayrıca bu araçlar, geliştiricilerin özel, güvenli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir blok zinciri tabanlı çözümler oluşturmasına olanak tanıyor. Ayrıca platformun yerel kripto para birimi olan ATOM, Cosmos Hub’ı besliyor. ATOM, akıllı sözleşmelerin yürütülmesine ek olarak, Cosmos ağındaki işlemlerin tamamlanmasında da kullanılıyor. Ayrıca token, sahiplerinin oy kullanması, doğrulaması veya diğer doğrulayıcılara devretmesi için bir lisans durumunda.

Teknoloji

Tendermint: Cosmos’un muazzam potansiyelinin ilk nedeni, geliştiricilerin bir protokolün geliştirilmesine ve karmaşıklığına daha az odaklanmasına olanak tanıyan Tendermint çözümüdür. Tendermint, bir blok zincirinin consensus ve ağ katmanlarını jenerik bir motora yerleştiriyor.Tendermint Consensus mekanizmasının hızlı bir şekilde sonuca ulaşmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda protokollerin performansını da artırıyor.

Cosmos’un ikinci temel özelliği, büyük ölçüde temeldeki uygulamalara bağlı olan Cosmos’un fikir birliği mekanizmasıdır. Bir uygulama, onaylayıcıların, stake ettikleri token sayısına göre seçileceğini tanımlarsa, Cosmos blok zinciri, Proof-of-Stake olarak kategorize edilebilir. Bununla birlikte, analist ayrıca, uygulamaların platformdaki işlemleri doğrulamak için yalnızca bir dizi önceden yetkilendirilmiş varlığı kısıtlamaya karar vermesi durumunda, blok zincirinin izinli veya özel olarak kabul edilebileceğini de belirtiyor.

Cosmos SDK: Bu, bir modül paketi oluşturmayı amaçlayan ve geliştiricilerin kodu sıfırdan yazmadan uygulamaları kolayca döndürmelerine olanak tanıyan genelleştirilmiş bir mimaridir.

Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC): IBC, geliştiricilerin tüm blok zincirlerini bağlamasına izin veriyor. Böylelikler farklı doğrulayıcı setlere ve uygulamalara sahip blok zincirler, Cosmos’un IBC protokolü kullanılarak birlikte çalışabilir hale getirilebiliyor.

Temel sorunları çözme

Ölçeklenebilirlik: Altcoin Cosmos’un en belirgin özelliklerinden biri, blok zincirini teorik olarak sonsuz ölçeklenebilir kılmak için dikey ve yatay olmak üzere iki tür ölçeklenebilir olmasıdır. Ağ, saniyede maksimum işlem sayısını işlemek için dikey ölçekleme kullanarak blok zincirini ve üzerine inşa edilen uygulamaları ölçeklendiriyor. Deneyimli analist ayrıca “Ancak, dikey ölçeklendirmenin bir noktasında, tek bir zincirin işlem hacmi, geçemeyeceği bir noktaya ulaşıyor. Yatay mimarinin devreye girdiği yer burası. Ana hedef ise işlemleri çok zincirli mimarilere taşımak”.

Kullanılabilirlik: Kullanılabilirlik açısından, Cosmos SDK ile geliştiriciler, esnek, ölçeklenebilir ve kullanımı çok kolay olan uygulamaya özel blok zincirlerin tamamını kolayca oluşturabiliyor . Ağ, Go programlama dilinin ve blok zinciri tabanlı uygulamaların karmaşıklığını azaltmaya yardımcı olan çok katmanlı bir yapının kullanımına izin veriyor.

Diğerleri

Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra, Cosmos’un güçlü bir şirket, ekip ve vakıf tarafından desteklenmesi dikkat çekici. Kriptokoin.com olarak daha önce vurguladığımız üzere, Cosmos, ekosisteminde zorlu çözümler geliştiren Binance Chain, e-Money, Kava, Akash Network, Loom, OKExChain, Band Protocol, Persistence ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok iş ortağının ilgisini çekti. Yakın gelecekte, ekibin, kullanıcıların zincirler arası her yerden kripto para alışverişi yapmasını sağlamak için Gravity DEX’i başlatma planları var. Ek olarak, Cosmos tabanlı varlıkların Ethereum’un ekosistemine akmasını sağlamak için bir Gravity Bridge oluşturulacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.