“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Seviyelere Dikkat Çekti!

Kriptocat Haber Editörü
“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Seviyelere Dikkat Çekti!

İngiliz yatırım şirketi Tavistock Wealth sık sık altın ve piyasa yorumları yayınlar. Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper, altın’ın yakın zamandaki 1.800 dolar/ONS seviyesindeki kırılmasının önemli olabileceğini söyledi. Ayrıca ünlü isim, önemli tahminler paylaştı.

John Leiper: Altın, ekonomiye yönelik anlat ve devlet tahvili getirileri nedeniyle zarar gördü

İngiliz yatırım şirketi Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Geçen yıl Ağustos ayında altın zirvesini gören iki yıllık bir boğa koşusunun ardından, sonraki aylar bir zorluk olduğunu kanıtladı. Altın, şüphesiz ekonomiye yönelik anlatıdan ve devlet tahvili getirilerindeki çarpıcı artıştan zarar gördü. Ancak yakın zamana kadar diğer metaller, altın’ın gök gürültüsünün çoğunu çaldı. Altın, gümüş, platin ve paladyum gibi değerli metal emsallerinde de geride kaldı. Bu hareket, yenilenebilir enerjiye geçişin bir kısmına indirgenebilir. Bu üç beyaz metalin göreceli başarısı mantıklı ve gerçek dünya uygulamalarından yararlanan gelişmiş özellikleriyle tamamen tutarlıdır. Özellikle de bir ESG perspektifinden gümüşle… Güneş panellerinde kullanılır, elektronları güneş enerjisinden elektriğe dönüştürür ve palladyum ve platin kirlilik kontrol cihazlarında kilit rol oynar.

“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Seviyelere Dikkat Çekti!

John Leiper: Fiyatların buradan anlamlı bir şekilde yükselebileceğini düşünüyoruz

John Leiper, sarı metalden vazgeçmemiş olmasına rağmen, “Bununla birlikte sarı metalde yaşam belirtileri görmeye başladık. Mart ayındaki çift dip sonrası psikolojik olarak önemli olan 1.800 dolar seviyesini ve reflasyon anlatısını kırdık” dedi.

Şimdi uzmana göre, altın gibi az sahip olunan varlıklara dönüşün kapsamını görüyoruz. Ayrıca John Leiper’e göre, kripto piyasalarındaki son dalgalanma, bu varlık sınıfının 2.000+ yıllık geçmişiyle karşılaştırıldığında görece olgunlaşmamışlığını vurgulamaya hizmet ediyor. John Leiper, Tavistock’un şu anda altın piyasasına bakarken ne düşündüğünü de aktardı:

Nominal tahvil getirileri artmaya devam edebilir, ancak bu kez yükselen enflasyon beklentileriyle geride kalacak. Yani gerçek getiriler önceki düşüş eğilimini tüm zamanların en düşük seviyelerine taşıyabilir. Bu nedenle altın’ın fiyatının buradan anlamlı bir şekilde yükselebileceğini düşünüyoruz.

“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Seviyelere Dikkat Çekti!

Ünlü uzman: Altın fiyatları için yükseliş işaretleri var! Daha fazlasını bekliyoruz

Altın’ın bir diğer önemli itici gücü de ABD dolarının değeridir. ABD doları geçen çeyrekte en iyi performans gösteren para birimi olarak tacını yeniden kazandı. Ancak artan ikiz açıklar ve uzun vadede artan endişelere rağmen doların yeniden dirilişi geldi. Geniş tabanlı ekonomik toparlanmanın hız kazanması ve kısa vadeli katalizörlerin yerini daha uzun vadeli yapısal itici güçlere bırakması nedeniyle önümüzdeki çeyreklerde bunun dolarda sürüklenmeye neden olacağına inanıyoruz. Geçen yıldan beri zayıflık  piyasada, şimdi kendimizi bir sonraki bacağın başlangıcını işaret edebilecek başka bir önemli teknik seviyede buluyoruz. Altın fiyatları tipik olarak ABD dolarının değeriyle ters orantılı olduğundan, bunu potansiyel olarak yükseliş işareti olarak görüyoruz.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminleri” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.