“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

Kriptocat Haber Editörü
“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

Emtia fiyatları, demir cevheri, kereste ve bakırda dahil olmak üzere, genel olarak yükseliyor. Ancak bazı analistler, altın ve emtia fiyatlardaki artışın geçici olabileceğini söylüyor ve yılın ikinci yarısında bir gerileme öngörüyor.

Jim Wyckoff, piyasalardaki enflasyon tehlikesine dikkatleri çekiyor

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler yeniden açılırken, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere pek çoğu, yakın vadede artan fiyat baskıları konusunda uyarıda bulunuyor. Ve birçoğu bu fiyat baskılarını zaten burada olduğu gibi görüyor. Piyasalar gıda fiyatlarında, emtialarda ve konut maliyetlerinde büyük fiyat artışları bildiriyor. Tarımsal emtia fiyatları pek çok kişiyi şaşırttı. Kitco’nun kıdemli analisti Jim Wyckoff, konuya yönelik şunları söyledi:

Mısır vadeli işlem fiyatları az önce neredeyse sekiz yılın en yüksek seviyesini vurdu… Soya fasulyesi de yaklaşık sekiz yıldır ve buğday vadeli işlemleri sekiz yılın en yüksek seviyesinde. Domuz vadeli işlemleri 6,5 yılın en yüksek seviyesinde. 10 yılın en yüksek seviyesi olan Çin çelik vadeli işlem sözleşmeleri rekor seviyelerde, kahve vadeli işlem fiyatları bu hafta neredeyse dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve kereste vadelileri rekor seviyelerde. Tüketici ve üretici fiyat enflasyonunun yolda olmadığını düşünenler bu paragrafı düşünmek isteyebilir.

“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

Jeffrey Gundlach: Enflasyonun birkaç ay içinde daha da yükseleceğini gösteren birçok gösterge var

Ancak şu anki tartışma enflasyonun hızlanıp hızlanmayacağıyla ilgili değil. Fiyat baskılarının ne kadar kalıcı olacağı ile ilgilidir. FED, bu yıl herhangi bir fiyat baskısının, baz etkileri ve tedarik zinciri darboğazları nedeniyle doğası gereği “geçici” olacağını savunmaya devam ediyor. Bazı önemli piyasa rakamları bu görünüme katılmıyor. Los Angeles merkezli DoubleLine Capital’in baş yatırım sorumlusu ve CEO’su Jeffrey Gundlach, bu hafta Bloomberg’e verdiği röportajda şunları söyledi:

Bunun geçici olduğunu neden bildiklerini düşündüklerinden emin değilim. Bol miktarda para basımı yapıldığında ve emtia fiyatlarının gerçekten muazzam bir şekilde arttığını gördüğümüzde bunu nasıl biliyorlar? Enflasyonun birkaç ay boyunca sadece geçici değil, daha da yükseleceğini gösteren birçok gösterge var. Böylece FED’in resmi nasıl çizmeye çalıştığını göreceğiz…

Capital Economics ekonomistleri: Emtia fiyatları 2021 sonuna kadar tekrar düşebilir

Goldman Sachs da güçlü talebi gerekçe göstererek önümüzdeki altı ay için emtia görünümünü revize etti. Goldman bu hafta yayınladığı bir notta, “Petrol talebinde şimdiye kadarki en büyük sıçramayı, önümüzdeki altı ayda günde 5,2 milyon varil (varil) artış bekliyoruz. Bu rekor boyutta ve hızla yaklaşan bakırdaki arz daralmasının çözülmesinin tek yolu, fiyatta yeni rekor seviyelere yükselmek…

“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

Ancak bazı analistler, en azından emtia fiyatları söz konusu olduğunda, FED’in “geçici” enflasyon görünümüyle hemfikir olmaya başlıyor. Örneğin; Capital Economics, emtia fiyatlarının gelecek yılın sonunda düşmeye başlayacağını öngören bir rapor yayınladı. Firmanın emtia ekonomistleri, “Pandeminin neden olduğu düşük seviyelerden olağanüstü bir toparlanmanın ardından, emtia fiyatlarının çoğunun 2021 sonuna kadar yeniden düşmesini beklemeye devam ediyoruz” diye yazdı.

Ekonomistler: Son fiyat artışları arzı teşvik edecek…

Bu, özellikle ham emtialar söz konusu olduğunda, fiyatların nihayetinde daha normalize seviyelere düşeceği anlamına geliyor. Ekonomistler, artan talebin daha fazla arzla karşılanacağını açıklayarak, tarımsal emtiaların zirveye yakın olduğunu kaydetti. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Küresel ekonomik iyileşme hızlandıkça talepteki büyümenin güçlü olması gerekmesine rağmen, son fiyat artışları arzı teşvik edecek. Bu, özellikle çıktının fiyatlara hızlı tepki verebildiği tarımsal emtialar için geçerlidir. Geçen yıl fiyatların artması, önümüzdeki on sekiz ay boyunca hem ekim hem de hasatta bir artışa yol açacak ve bu da çoğu tarımın, özellikle de başlıca tahılların arzını artıracak. Buna göre, tarım fiyatlarının çoğunun düşeceğini tahmin ediyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl…

“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

BMO Capital Markets: Fiyatlar yılın ikinci yarısında daha düşük seviyelerden işlem görebilir

BMO Capital Markets, demir cevheri (+%17), alüminyum (+%6), bakır (+%5) ve paladyum (+%4) gibi emtialar için 2021 fiyat tahminlerini yükseltti. Ancak yine de fiyatların yılın ikinci yarısında daha düşük seviyelerden işlem görmesini bekliyor. BMO Sermaye Piyasaları emtia analisti Colin Hamilton piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Çin’deki politika normalleşmesi, yüksek fiyatlar ile birleştiğinde, geçen yılın büyük bir kısmında görülen agresif satın almada bir duraklamaya yol açtığı için, endüstriyel emtiaların çoğunluğu hala H2’ye doğru düşüş eğiliminde.

TD Securities analistleri: Emtia piyasası bazı önemli arz sorunları yaşayacak

TD Securities ayrıca, emtia piyasasının bazı önemli arz sorunları yaşayacağını ve bu durumun potansiyel olarak bazı emtia fiyatlarını sınırlandırabileceğini söyledi. TD Securities stratejistleri, “Reflasyonist dürtüler, artan talep ve düşük reel oranlar nedeniyle emtiaları yükseltir, ancak arz tarafı desteği gevşemeye başladıkça daha fazla talep kazanımına ihtiyaç duyulacaktır” dedi.

“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın Tahminleri

Capital Economics ekonomistleri, artan talebi karşılamaya yardımcı olması gereken artan arzın yanı sıra, daha güçlü ABD doları ve daha yüksek ABD Hazine getirileri gibi diğer bazı engellerin emtia fiyatlarına ağırlık verebileceğini söyledi. Raporda, “Politika teşvikleri geri çekilirken ve Asya malları ihracatına yönelik talebin daha yumuşak büyümesi, endüstriyel metal fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskıya işaret ederken, Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlayacağına ilişkin tahminlerimiz var” dedi.

Bazı ekonomist ve analistler, altın fiyatlarında daha fazla kayıp bekliyor

Capital Economics ekonomistleri, mevcut fiyat artışının bir meta süper döngüsüne dönüştüğünü öngörmese de bazı metallerin uzun vadede daha yeşil ekonomilere geçişte büyük fayda sağlayacağına inanıyor. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

En son rallinin, politika kaynaklı döngüsel bir yükselişten başka bir şey olmadığından şüpheliyiz. Ancak, önümüzdeki yıllarda artan talepten yararlanmak için yeşil ekonomide yoğun olarak kullanılan bazı metallerin fiyatlarının kapsamını görüyoruz. Azalan talebin, bol arzın ve düşük marjinal maliyetlerin petrol fiyatlarını kademeli olarak etkilemesini bekliyoruz… EV’ler, geleneksel ICE araçlara kıyasla birim başına önemli ölçüde daha fazla bakır ve alüminyum içerir. Ve çoğu ‘yeşil’ altyapı metali… Sonuç olarak, 2030 yılına kadar maden arzına yapılan yatırımların azaldığı bir dönemde metal talebi artabilir.

Altın fiyatları, Perşembe günü erken saatlerde yükseldikten sonra düşüş moduna girdi. Şimdi altın fiyatları ivme kaybediyor. Tahminlere de bakıldığında bazı ekonomist ve analistler, altın fiyatlarında daha fazla kayıp bekliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.