Commerzbank Altın Yatırımcılarının Odaklanması Gereken Faktörleri Açıkladı

Kriptocat Haber Editörü
Commerzbank Altın Yatırımcılarının Odaklanması Gereken Faktörleri Açıkladı

Ünlü analist Neils Christensen Commerzbank tarafınsan sunulan Altın görüşünü yorumlayarak konuya farklı bir açılım getiriyor. Analistin yorumlarına bir bakalım

Altın kritik dirence hareket halinde

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Altın piyasası 1.900 Dolar’a doğru hareket ediyor. Enflasyon yükselirken, bir banka değerli metal yatırımcılarının Federal Rezerv’in ultra gevşek para politikasını ayarlamasından korkmasına gerek olmadığını söyledi. Commerzbank değerli metal analisti Carsten Fritsch, Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, kısa vadeli volatiliteye rağmen altın konusunda yükseliş beklentisini sürdürdüğünü söyledi. Bankanın enflasyonun yeni yükselmeye başlamasını beklediği için Perşembe günkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yakından izleyeceğini de sözlerine ekledi.

Fritsch, Alman bankasının Federal Rezerv’in tahvil alım programını dördüncü çeyreğe kadar, piyasaların beklediğinden çok daha erken bir zamanda azaltmaya başlamasını beklediğini söyledi. Ancak, Federal Rezerv bilançosunun genişlemesini yavaşlatsa bile altın yatırımcılarının reel faiz oranlarını takip etmeleri gerektiğini de vurguladı.

Commerzbank Altın Yatırımcılarının Odaklanması Gereken Faktörleri Açıkladı

Yorumlar ne anlama geliyor?

Yorumlar, Cuma günü eksi 84 baz puandan işlem gören 10 yıllık ABD tahvillerinin ardından geldi. Geçen ayın yıllık manşet TÜFE’si %4,2 artarak Eylül 2008’den bu yana en büyük artışı kaydetti. Aynı zamanda, gıda ve enerji fiyatlarını çıkaran çekirdek TÜFE de %3 arttı. Diğer taraftan, konsensüs tahminleri enflasyonun Mayıs ayında %4.7 artmasını bekliyordu.

Sadece tüketici fiyat baskıları artmıyor, aynı zamanda Cuma günkü tarım dışı işsizlik raporu da artan ücret baskılarına dikkat çekti. Ortalama saatlik kazançlar, Nisan ayındaki %0.7’lik artışın ardından geçen ay %0.5 arttı. Federal Rezerv mevcut enflasyon baskılarının geçici olacağını tahmin etse de, bazı ekonomistler ücret enflasyonunun beklenenden çok daha katı olabileceğini söylediler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.