Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

Kriptocat Haber Editörü
Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

19 ve 20 Mayıs 2021 tarihleri, felaket bir düşüş, bir gün sonraki iyileşmenin ardından yeniden bir düşüş ile birlikte ileride kripto para topluluğu tarafından hatırlanacak günlerden bazıları oldu. Piyasanın dikkati büyük ölçüde fiyat performansına bağlı olsa da, birçok insana göre çeşitli projelerin daha geniş ölçekte geliştirilmesine odaklanılması da önem taşıyor. Bunlardan biri de Uniswap. Merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap, 5 Mayıs’taki ilk V3 lansmanının ardından önemli veriler kaydetti.

Uniswap V3: Lider DEX mi?

5 Mayıs’ta Uniswap V3 protokolü hayata geçti. Bununla birlikte, birçok kişi lansmanın çok zor olduğunu düşünüyordu. Örneğin UNI tokeni, grafiklerde pek olumlu hareket görmedi. İki haftalık faaliyetinin ardından Uniswap’in en iyi DEX’ler arasında bir fark yaratmaya başladığı düşünülüyor.

Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

Verilere göre Uniswap V3, V2 zincirinin yanında haftalık hacimler açısından halihazırda en büyük ikinci DEX konumunda. SushiSwap, Curve ve Balancer da bu veriler açısından geride bırakıldı. Ancak etkileyici istatistik, V3’deki sermaye girişlerinin diğer DEX’lere göre oldukça farklı olması. Messari araştırmacısı Ryan Watkins, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Dün, Uniswap V3, Uniswap V2’deki hacmin %81’ine ulaştı. Hem de likidite teşvikleri, pasif LP yöneticileri ve hatta katman-2 dağıtımı olmadan.

V3’nin getirdiği verimlilik, DeFi’da yeni sermaye verimliliğine izin verebilir ve piyasa çöküşlerinden bağımsız olarak DEX’ler de son derece işlevseldir. Piyasa düşüşü sırasında Coinbase, Binance ve Gemini dahil olmak üzere merkezi borsaların çoğu bir süre çevrimdışı kaldı. Örneğin, Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Binance, Ethereum ve ERC20 tokenlerini çekim işlemlerini kısa bir süreliğine durdurmuştu. Ancak DEX’ler bu süreçte işlevseldi.

Uniswap’in V3’si temel atıyor

Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

UNI tokeni üzerindeki etkileri henüz belirlenmese de V3, potansiyel olarak DEX’ler için likiditenin nasıl geliştirilebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla diğer DEX’lerin de potansiyelini ortaya çıkarabileceği düşünülüyor. “Konsantre likiditenin” doğal özelliği ile Uniswap’in, düşüşü azaltabileceği belirtiliyor. Örneğin, AMBCrypto’dan Ekta Mourya’ya göre bu durum fiyatı artırabilir. Uzmanlara göre platformdaki yenilik, gelişmekte olan diğer DEX’ler için önemli etkilere sahip olabilir ve merkezi olmayan borsaların ekosistemi, yakında daha da kapsamlı faaliyetler görebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.