Çinli Kripto Balinaları Ne Yapıyor? Borsalardan Milyar Dolarlık Devasa Çıkış!

Kriptocat Haber Editörü
Çinli Kripto Balinaları Ne Yapıyor? Borsalardan Milyar Dolarlık Devasa Çıkış!
  • Türev borsaları, stablecoin’lerde 1,69 milyar dolarlık devasa bir çıkış kaydetti. Peki kripto balinaları OTC masalarına mı taşınıyor?
  • Uzmanlara göre bu çıkış, yetkililerin artan baskısının ortasında Çinli müşteriler için birçok türev platformu tarafından getirilen son kısıtlamalardan kaynaklanıyor olabilir.

Türev borsaları, stablecoin’lerde 1,69 milyar dolarlık devasa bir çıkış kaydetti!

Türev borsalar, nadir görülen bir olayda, stablecoin‘de 1,69 milyar dolarlık büyük bir çıkış kaydetti. Analistler, yatırımcıların olası bir piyasa düzeltmesi beklentisiyle stablecoin’lerini yeniden konumlandırdığına inandıkları için, bu kadar yüksek büyüklükteki net çıkış genellikle düşüş sinyali olarak görülüyor. Yatırımcılar genellikle boğa koşuları sırasında yüksek kaldıraçlı ticarete yönelir ve Binance tarafından daha önce açıklanan veriler, platformdaki yatırımcıların çoğunluğunun boğa koşusunun zirvesi sırasında en yüksek kaldıraç seçeneğini kullandığını gösteriyor.

Çinli Kripto Balinaları Ne Yapıyor? Borsalardan Milyar Dolarlık Devasa Çıkış!Kaynak: CryptoQuant

Mevcut piyasa, kripto para birimlerinin çoğunluğu Mayıs ayının ilk haftasında %50 fiyat düşüşü kaydettikten sonra toparlanma modunda yer alıyor. Bitcoin fiyatı şu anda 40.000 dolarlık kilit direnci kırmaya çalışırken 36.000 doların üzerinde işlem görüyor. En iyi kripto para birimi, konumunu 40 bin doların üzerinde tutmak için mücadele ediyor ve analistlere göre, 30 bin doların altına bir düşüş, daha fazla düşüş eğilimini tetikleyebilir.

Çinli kripto balinaları OTC masalarına mı taşınıyor?

Çin FUD’u, ana akım medyada Çinli yetkililerin sıkı sıkıya baskı uyguladığına dair haberlerden sonra son satışlarda önemli bir rol oynadı. Çin 2014’te kripto ticaretini yasaklamış ve 2017’de ülkedeki tüm borsaları kapatmış olsa da FUD her boğa döngüsünde ortaya çıkarak yeni yatırımcıların varlıklarını satmasına neden oluyor. Peki Çinli kripto balinaları OTC masalarına mı taşınıyor? Türev platformlarından önemli miktarda stablecoin çıkışı uzmanlara göre, Çinli kripto balinalarının mevcut hükümet baskılarını atlamak için OTC masalarına taşındığını gösteriyor.

Çinli Kripto Balinaları Ne Yapıyor? Borsalardan Milyar Dolarlık Devasa Çıkış!

Son düzenleyici yönergeler, bir dizi popüler türev platformu son zamanlarda Çinli müşterilere hizmet tekliflerini durdurduğu için türev ticaretinin kullanımını da etkiledi. Bybit ve Binance zaten kendi hizmetlerini kısıtlamak için önlemler alınmıştır. Yetkililer kripto para birimlerine müdahale ettiğinde Çinli kripto balinaları sıklıkla OTC piyasalarına yönelir. Çinli yatırımcılar için türev platform hizmetlerine yönelik son kısıtlamada bu durumu tekrar ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Uzmanlar son çıkışların, Çinli balinaların OTC masalarına geçmesinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.