Çinli Gazeteci Uyardı: Çin, Bu Kripto Para Piyasalarını Hedefliyor!

Kriptocat Haber Editörü
Çinli Gazeteci Uyardı: Çin, Bu Kripto Para Piyasalarını Hedefliyor!

Ortaya çıkan yeni verilere ve ünlü gazeteci Colin Wu’ya göre, son Bitcoin (BTC) karşıtı yasak duyurusu tipik “Çin FUD’u” olmayabilir. Yatırımcı ve trader’lar zaten bunun endişe verici etkilerini değerlendirmeye başladı. Asyalı yatırımcılar için en popüler kripto para borsası olan Huobi Global’in, yerli kullanıcıların türev piyasalarında pozisyon açmasını yasaklamaya başladığı bildiriliyor. Ancak bu iddialara yönelik henüz resmi bir duyuru olmadığını da önemli belirtmek gerekiyor.

İddia: Yeni Çin kripto para kısıtlamaları şekilleniyor! Türev piyasasına göz dikildi

Çin kripto para piyasalarındaki benzersiz uzmanlığıyla tanınan gazeteci Colin Wu, bir Huobi yatırımcısı tarafından çekilen bir ekran görüntüsünü paylaştı. İddialara göre, borsa yönetimi Çinli yetkililer tarafından yapılan son açıklamalarla ilgili yeni kısıtlayıcı önlemler aldı. Yani artık yerli kullanıcıların hem vadeli işlemlerde hem de opsiyon sözleşmelerinde türevler bölümünde pozisyon açması kısıtlanıyor. Böylece iddialara göre, Çinli yatırımcı ve trader’lar kripto ticaretinin en karlı segmentinden dışlanıyor.

Çinli Gazeteci Uyardı: Çin, Bu Kripto Para Piyasalarını Hedefliyor!

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, piyasada 2019’dan beri, türev ticareti spot bölümünü geniş bir marjla aşıyor. Bu nedenle bu kısıtlamalar bazı uzmanlara göre, eğer doğruysa, kripto sahnesinde önemli bir etkiye sahip olacak. Bu iddiaların ortasında Colin Wu, Binance, Huobi, Bybit ve OKEx’in dünyanın en büyük kripto para birimi türev borsaları olduğunu belirtti. Colin Wu’e göre, türev ürünler ticareti onlar için spot ticaretten çok daha önemli.

Dikkatli olun: Çin periyodik olarak bu tür bir açıklama yayınlıyor ve piyasaları etkiliyor!

21 Mayıs 2021 tarihinde Bitcoin (BTC), Çinli düzanleyicilerin kripto madenciliğini yasaklama planlarını açıklamasının ardından neredeyse yüzde 12 düştü. Bu haftanın başlarında Bitcoin (BTC), Çinli düzenleyicilerin kripto paraları yasaklayabileceği haberi üzerine uzun süredir görülmemiş bir seviye olan 30.000 dolara düştü.

Çinli Gazeteci Uyardı: Çin, Bu Kripto Para Piyasalarını Hedefliyor!

Çin periyodik olarak bu tür bir açıklama yayınlıyor ve piyasaları etkiliyor. Bu nedenle uzun vadeli kripto para yatırımcılarının çoğu bunu “FUD” olarak yorumluyor. Bu nedenle “Huobi Global’in yerli kullanıcıların türev piyasalarında pozisyon açmasını yasaklamaya başladığı” haberi de bir FUD olabilir. Çünkü bu tarz bir haber piyasada ciddi etkilere neden olabilir. Bu nedenle piyasada işlem yaparken dikkatli olmakta fayda var. Kriptokoin.com olarak da biz, tarafsız bir şekilde her türlü haber konusunda sizleri anında bilgilendiriyor olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.