Çin’in Üst Düzey Yetkilisi: CBDC Bu Altcoin Üzerinde Çalışabilir!

Kriptocat Haber Editörü
Çin’in Üst Düzey Yetkilisi: CBDC Bu Altcoin Üzerinde Çalışabilir!

PBOC’nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü’nün eski bir direktörü olan Yao Qian, bir merkez bankası kripto para biriminin lider altcoin Ethereum’un ağında çalışabileceğini iddia ediyor.

Yao Qian, CBDC için lider altcoin Ethereum’a dikkat çekti!

2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian, bir merkez bankası kripto para biriminin (CBDC) doğrudan lider altcoin Ethereum’un ağında çalışabileceğini söyledi. Ayrıca Yao Qian, operasyonel mimarisi hakkında konuşurken Facebook destekli Blockchain ödeme sistemi Diem’e de dikkatleri çekti. Yao Qian konuya yönelik şunları söyledi:

Merkez bankasının kripto para birimi doğrudan Ethereum ve Diem gibi Blockchain ağlarında çalışıyorsa, merkez bankasının BaaS hizmetlerini kullanarak merkez bankasının dijital para birimini aracı kullanmadan kullanıcılara doğrudan sağlayabileceğini hayal edebiliriz.   

Çin’in Üst Düzey Yetkilisi: CBDC Bu Altcoin Üzerinde Çalışabilir!

Genel olarak Yao Qian, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken dikkate alınması gereken yedi hususu özetledi: teknik rotası, değer özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular.         

Çin’in “Kripto Babası” olan Yao Qian’dan kritik kripto para açıklamaları

Yetkili, kripto para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para oluşturmak için bir dava oluşturduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Yao Qian, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini iddia ederek akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da dikkat çekti. Mevzuat söz konusu olduğunda Yao Qian, kullanıcıların gizliliğini korumak ile temel kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak arasında mükemmel bir denge kurulması çağrısında bulunuyor.

Çin’in Üst Düzey Yetkilisi: CBDC Bu Altcoin Üzerinde Çalışabilir!

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, sevgiyle Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan kripto meraklısı Yao Qian, Blockchain endüstrisindeki en etkili insanlardan biri olarak biliniyor. Eylül 2019’da Yao Qian, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) kripto para araştırma iştirakinin başında bulunuyordu. Ancak Yao Qian, konuşmasında görüşlerinin yalnızca kişisel görüşlerini ifade ettiği ve bunların PBOC’ın görüşlerini temsil etmediği konusunda uyardı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.