Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!

Kriptocat Haber Editörü
Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!

Çin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining’in operatörü Jiang Zhuoer, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, yetkililerin Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskılar nedeniyle firmasının Çinli yatırımcılara ortak madencilik hizmeti vermeyeceğini söyledi.

Çin’deki Bitcoin madencisi ABD’ye taşınmayı planlıyor

Operatör ayrıca Kuzey Amerika’ya taşınmayı planladıklarını da açıkladı ve bu konu hakkında aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Çin’de madencilik, büyük madencilerden aile madencilerine dönüşebilir, madencilik makinelerinin %50’sinin çalışmamasına neden olsa bile Bitcoin sistemi için herhangi bir sorun yoktur. Ancak en üst madencilik havuzları Avrupa ve Amerika maden havuzları haline gelebilir.

Çin’in Dev Bitcoin Madencisi Konuştu: Büyükler Kaybolacak!

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Çinli yetkililer, merkezi hükümetin aldığı sıfır karbon taahhüdünü yerine getirmek için ülkedeki Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerine karşı bir “önlem” almaya başlayacak. Hükümetin bu alana yönelik artan incelemesinin ortasında büyük Çin maden havuzları, kurulum maliyeti Çin’dekinden yaklaşık 10 kat daha pahalı olmasına rağmen denizaşırı ülkelere yerleşmeyi planlıyor. Madencilik sektörünün düzenlenmemiş olması, kırsal bölgelerde işletmeyi daha ucuz bir hale getiriyor.

Çin, neden kripto madenciliğinin merkezinde?

Çin, sudan ucuz fiyata temiz enerji tedariki sunan en büyük hidroelektrik santrallerine ve güneş enerjisi projelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Bitcoin ve kripto ticareti büyük ölçüde kısıtlanmış olsa da, madencilik hala oldukça popülerdir. Bitcoin’in hash gücünün çoğu da Çin’den geliyor. Zaman zaman hükümetin baskıları ortaya çıkıyor, bu durum yeni bir şey değil. Ancak karbon nötr olunması, eyalet politikalarında büyük bir rol oynuyor ve bazı bölgelerdeki Bitcoin madenciliği, devletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasına neden oldu.

Çin’in Bitcoin ve BTC madenciliğine yönelik baskısı yeni olmasa da, hükümetin bu sefer daha katı bir yaklaşım sergilediği düşünülüyor. Üst düzey Çinli madencilik havuzu operatörleri, büyük ölçekli madenciliğin artık ülkede faaliyet göstermeyeceğine ve yalnızca küçük madencilerin çalışacağına inanıyor.

Çinli yetkililerin madencilere yönelik alacağı önlemler ve kısıtlamalar, Bitcoin madenciliği hashrate’inde daha fazla merkeziyetsizliğe yol açacağı için birçok BTC savunucusu tarafından iyi bir haber olarak görülüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.