Çin’den Yeni Bitcoin Haberleri Geldi: Eylül Ayı Belirlendi!

Kriptocat Haber Editörü
Çin’den Yeni Bitcoin Haberleri Geldi: Eylül Ayı Belirlendi!

Çin’deki Bitcoin madencilerine yönelik sert tutumun ortasında ülkenin Sichuan bölgesinden BTC madencilerine yönelik olumlu bir karar verildi. Sichuan, madencilerin bölgeden Eylül ayına kadar ayrılmalarını söyledi. Bu durum, madencilerin yaz boyunca oldukça bol bulunan hidroelektrik gücünden yararlanabileceği anlamına geliyor.

Sichuan’dan Bitcoin madencilerine yönelik karar

Çin’de son zamanlarda yaşanan Bitcoin krizi, ülkenin iddialı karbon nötr olma hedeflerine ulaşmaya çalışmasıyla ortaya çıktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Çin, BTC madencilerine yönelik sert önlemler alınacağını bildirmişti. Yerel yönetimi, hidroelektrik gücünün faydalarından yararlanmaya devam ederken, Sichuan eyaleti, enerji yoğunluğu isteyen madenciliği çökertmeye yönelik merkezden gelen kararları ağırdan alıyor gibi görünüyor. Eyaletin enerji düzenleyicisinin geçen hafta elektrik şirketleriyle toplandığı, ancak mevcut politikanın değiştirilmediği belirtiliyor. Pekin merkezli haber kaynaklarına göre madencilik şirketlerine Eylül ayına kadar terk etmeye hazırlanmaları söylendi.

Çin’den Yeni Bitcoin Haberleri Geldi: Eylül Ayı Belirlendi!

Sichuan’ın Pekin’den gelen değişen sinyallere tepkisi, elektrik üretimi için büyük ölçüde kömüre bel bağlayan İç Moğolistan’ın kuzey bölgesinde alınan sert önlemlerle taban tabana zıt. Yine ülkenin basınına yansıyan haberlere göre bu bölgenin yerel yönetimi Ocak ve Nisan ayları arasında, 35 maden şirketini kapattı ve potansiyel olarak yıllık enerji tüketimini 5,2 milyar kilovat/saat oranında azalttı.

Çin’den Yeni Bitcoin Haberleri Geldi: Eylül Ayı Belirlendi!

BTC madenciliği için temiz enerji

Bölgedeki en büyük şehir olan Baotou, Çarşamba günü web sitesinde yayınlanan bir bildiride, vatandaşları yasa dışı madencilik operasyonlarını, özellikle veri merkezi kılığına girmiş madencilik çiftliklerini şikayet etmeye çağırdı. Şikayet edilen bu şirketlerden vergi, arazi ve elektrik fiyatı kesintilerinin alınacağı bildirildi. Bitcoin madenciliğinden büyük ölçüde çevresel endişeler nedeniyle kaçınılıyor olsa da, Sichuan’daki bazı yetkililer, bölgenin büyük bir hidroelektrik üreticisi olması nedeniyle BTC madenciliği sektörünü desteklemek için bol miktarda temiz enerji sağlandığını söylüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.