Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Ortaklık Kuruyor

Kriptocat Haber Editörü
Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Ortaklık Kuruyor

Çin Halk Bankası (PBoC) ve Alibaba Group’un bağlı kuruluşu Ant Group, CBDC destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Küresel Times’a nazaran PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi için son üç yıldır Ant ve Tencent ile birlikte çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

VOA News, 3 Mayıs’ta Çin merkez bankası ve Alibaba’nın ortağı Ant Group’un karşılıklı uğraşlarla dijital bir yuan geliştirmek için mutabakat yaptığını duyurdu. Hareket ortaklaşa bir formda tanıtılacak ve geliştirme Ant’s Group platformu tarafından gerçekleştirilecek.

Gelen bilgilere nazaran PBoC, son üç yılda Ant ve Tencent ile dijital yuan için çalışmalarını sürdürdü. Alibaba’nın bağlı kuruluşu ile Çin hükümeti tarafından oluşturulan çok uluslu teknoloji şirketi Tencent ortasındaki bir ölçü gerginliğe karşın, her iki kuruluş da CBDC’nin yapısını ve dağıtım kanallarını inşa etme kararlılığını sürdürdü.

Fakat Geo Securities CEO’su Francis Lun, ülkedeki en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Ant Group ile Çin’deki siyasi durum ortasındaki koalisyonla ilgili telaşlarını lisana getirdi:

“Çinli yetkililer Ant’a, büyük datalarınızı merkez bankasına teslim etmeniz gerektiğini söylüyor. Bilgiler, Komünist Parti iktidar olana kadar özel ellerde kalmayacak.”

Dijital Yuan “Eşsiz” Olacak

Çin Merkez Bankası yetkilileri, CBDC’lerinin tipinin tek örneği olacağını açıkladılar. VOA raporuna nazaran, e-yuan “hükümet nezareti için bir araç” olacak.

Francis Lun, CBDC’nin hükümetin her kullanıcının süreçlerini “big brother” üzere denetim etmesini sağlayacağını söyledi. Lun ayrıyeten dijital yuan’ın yurt dışına yayılması halinde Çin’e büyük bir avantaj sağlayacağını, ek olarak ABD’nin ekonomik hakimetinin de sekteye uğrayabileceğini lisana getirdi.

Dijital yuanın ortaya çıkış sebeplerinden birinin, doların bedelini düşürmek olduğu ifada edilse de, J Capital Research’ün araştırma yöneticisi Anne Stevenson-Yang bu görüşe katılmıyor:

“Bu büsbütün farklı bir para ünitesi. Rekabet içinde oldukları fikrine çok fazla odaklanıldığını düşünüyorum.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.