Çin Kripto Yasaklarında Son Dakika Gelişmesi: Madenciler ve Borsalar Ayrılıyor!

Kriptocat Haber Editörü
Çin Kripto Yasaklarında Son Dakika Gelişmesi: Madenciler ve Borsalar Ayrılıyor!
  • Çin kripto para yasakları gündemden düşmüyor. Son iddialara göre, Çin’in baskısı, yerel madencileri operasyonlarını askıya almaya ve daha çok denizaşırı fırsatlar aramaya zorladı.
  • Çin, kripto madenciliği alanındaki baskın konumunu Kuzey Amerika ve Avrupa’ya kaptıracak mı?

Çin kripto para yasaklarının etkileri artıyor! Madenciler ayrılırken borsalar neler yapıyor?

Çin’in son zamanlarda ülke içindeki kripto madenciliği ve ticaret işlemlerini yasaklama kararı, kripto piyasaları üzerinde geniş bir etki oluşturdu. Kripto para piyasalarından yüzmilyarlarca dolar silinirken hafta sonu da kayıplar artarak devam etti. Pekin’in kripto alanındaki düzenleyici çabalarını hızlandırdığı gibi, Çin’in yerel Bitcoin madencileri de anavatanındaki operasyonları askıya almaya başladı. Bu uzmanlara göre, BTC ve genel kripto alanı üzerinde aşağı doğru baskı oluşturdu.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Çin tek başına dünya çapındaki toplam kripto madenciliği pazarının %70’ini oluşturuyor. Bu nedenle uzmanlara göre, Çinli madenciler tesislerini kısa bir süre için bile kapatmaya karar verirlerse, bunun etkileri çok geniş kapsamlı olabilir. 23 Mayıs Pazar günü, kripto borsası Huobi’nin yan kuruluşu Huobi Mall, tüm saklama işlerinin askıya alındığını duyurdu. Huobi Mall, operasyonlarını Çin dışındaki bir denizaşırı pazara taşımayı planlıyor. Bir Telegram topluluğunda borsa şunları duyurdu:

Bu arada, gelecekte maden ocaklarının ihracatının önünü açmak için denizaşırı hizmet sağlayıcılarla iletişim kuruyoruz. Endişelenmeyin ve sakinleşin.

Jiang Zhuoer: Çin’in neredeyse tüm kripto madenciliği tesisleri denizaşırı ülkelerde satılacak

Yeni çıkan haberlere göre, en büyük kripto madenciliği havuzlarından biri olan BTC.TOP, düzenleyici baskıları gerekçe göstererek, Çin kripto işinin askıya alındığını da duyurdu. Reuters’a göre, şirketin kurucusu Jiang Zhuoer, Kuzey Amerika’ya işlemleri taşımayı düşünüyor. Jiang Zhuoer konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Uzun vadede, Çinli düzenleyiciler evde madenciliği durdurduğu için Çin’in neredeyse tüm kripto madenciliği tesisleri denizaşırı ülkelerde satılacak. Sonunda Çin kripto hash rate’ının gücünü dış pazarlarda kaybedecek.

Çin Kripto Yasaklarında Son Dakika Gelişmesi: Madenciler ve Borsalar Ayrılıyor!

Çin’in 2017’deki kripto ticareti yasağına atıfta bulunan Jiang Zhuoer, Çin’in dört yıl önce kaybettiği pozisyonunun ardından şimdi kripto ticaretinde küresel bir lider olduğunu sözlerine ekledi.

İddia: OKEx ve Huobi gibi bazı Çin kripto borsaları bile hizmetlerini sınırlamaya başladı

Jiang Zhuoer, Çin’in işini Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına kaptırmasını bekliyor. Crypto Miner HashCow, Çin’in Sichuan ve Xinjiang gibi baskın maden bölgelerinde yaklaşık 10 maden sahasına sahip. Madenci yeni düzenlemelere uyacağına söz vermiş olsa da yeni Bitcoin tesisleri satın alma planlarını geri çekti ve yakın zamanda hesaplama güçleri için sipariş veren ancak henüz satın almaya başlamamış yatırımcılarına para iadesi yapacağını duyurdu.

Pazar günü, BTC fiyatı %10 daha düştü ve ardından Çin baskısı geldi. BTC fiyatı, tüm kripto piyasası zarar etmesi nedeniyle 31.000 dolara yakın düştü. İddialara göre, OKEx ve Huobi gibi bazı Çin kripto borsaları bile hizmetlerini sınırlamaya başladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.