Çin Kripto Paralara Savaş Açtı: İlk Düzenleme Geldi!

Kriptocat Haber Editörü
Çin Kripto Paralara Savaş Açtı: İlk Düzenleme Geldi!
  • Çin kripto para yasaklarının etkisi piyasalar üzerinde devam ederken İç Moğolistan, bölgedeki Bitcoin madenciliğine karşı yaptırım önlemleri yayınlayan ilk Çin eyaleti oldu.
  • İç Moğolistan, daha önce karbon emisyon hedeflerini karşılayamadığı için Pekin’den ağır eleştirilere maruz kaldı ve yerel yönetim daha önce bölgede Bitcoin madenciliğini yasaklayacağını duyurmuştu.
  • İç Moğolistan bölgesindeki yöneticiler, kripto para madencileri için uygulanan yasağa yönelik 8 maddelik yeni bir liste yayınladılar.

Çin kripto para baskısı: İç Moğolistan, yaptırım önlemleri yayınlayan ilk Çin eyaleti oldu!

Çin’in İç Moğol eyaleti, merkezi hükümetin geçen hafta ülkede Bitcoin madenciliğine baskı yapılması çağrısında bulunduktan sonra, bölgede Bitcoin madenciliğine karşı yaptırım önlemleri uygulayan ilk ülke oldu. Çin hükümetinin kripto ticareti ve madenciliğine yönelik baskısı yeni bir şey olmasa da sektördeki uzmanlar, Pekin’in karbon nötrlüğüne olan bağlılığı nedeniyle önlemlerin bu sefer sözlü uyarının ötesine geçebileceğini belirtti.

Çin Kripto Paralara Savaş Açtı: İlk Düzenleme Geldi!

Yeni düzenlemelerdeki hükümler, veri merkezlerinden ve madencilik çiftliklerinden, faaliyetlerini İç Moğolistan Bölgesi dışına kaydırmak zorunda kalmayacakları her türlü madencilik faaliyetini tamamen kapatmalarını istiyor. Hükümlerden biri okundu,

Büyük veri merkezleri, bulut bilişim şirketleri ve diğer kuruluşlar için kripto para birimi madenciliği adına yetkili makam çeşitli tercihli politikaları iptal edecek. İç Moğolistan gücü çok taraflı ticaret pazarından çekilecek ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin Enerji Tasarrufu Yasası’nı, ciddiye alın.

Pekin, 21 Mayıs’ta Bitcoin madenciliğine yönelik bir baskı talebinde bulunduktan sonra, ilk yaptırım önlemleri resmen tanıtıldı ve Çin kripto para baskısının ilk örneği İç Moğolistan’dan geldi.  İç Moğolistan, eyaletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamadığı için Bitcoin madenciliği için Çin’deki en popüler bölgelerden biridir. Eyaletin yerel hükümeti, Bitcoin madenciliği veya metal fabrikalarının işletilmesi dahil olmak üzere bölgedeki her türlü endüstriyel madenciliği yasaklamak için düzenlemeler getireceğini daha önce duyurmuştu.

Çin Kripto Paralara Savaş Açtı: İlk Düzenleme Geldi!

İç Moğolistan, yasadışı madencilik nedeniyle internet kafeleri de hedef alacak

Yeni düzenlemeler sadece endüstriyel madenciliğe son vermekle kalmayacak,  aynı zamanda bölgedeki internet kafeleri yasadışı madencilik faaliyetleri nedeniyle durdurmayı da hedefliyor. Düzenlemede şu ifadeler yer alıyor:

İnternet kafelerde ve diğer kuruluşlarda kripto para birimi “madenciliği” davranışı varsa, yetkili makam yasa ve yönetmeliklere uygun olarak bunu düzeltmek için işi askıya alacak.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, özellikle birkaç maden havuzunun merkezi olan İç Moğolistan bölgesinde ağır bir baskı bekleniyordu. Tüm gözler şimdi Sincan ve Siçuan ülkesindeki diğer iki popüler kripto para madencilik merkezine çevrilmiş durumda. Çin kripto para yasaklarına dair yeni gelişmeler olduğunda sizleri anında haberdar ediyor olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.