Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Kriptocat Haber Editörü
Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Çin’deki en son gelişmelerin genel kripto para piyasasını derinden etkilemesiyle birlikte olayların arka planı ve tarihsel durumu da merak edilir oldu. Çin’de yeniden ortaya çıkan eski “kripto yasağı” haberi nedeniyle Bitcoin 30.000 dolarlık dibe vururken Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) de zirve yaptı. Kripto piyasasının, Çarşamba günü olanlardan sonra iyileşme aşamasında olduğu düşünülse de, tarihe bakıldığında “Çin kripto” olaylarının uzun bir FUD geçmişine sahip olduğu görülüyor. İşte, Cryptopotato’dan Mandy Williams haberine göre ülkede daha önce kripto para birimlerine yönelik ortaya çıkmış olan yasaklayıcı tedbirler…

2013: Çin ve kripto para birimlerine yönelik ilk yasak

Çin’in kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici sorunları, Bitcoin’in 800 dolar civarında işlem gördüğü 2013’e kadar uzanıyor. O sırada ülkenin merkez bankası, finans kurumları ve diğer ödeme işlemcilerinin kripto para borsalarına ve traderlara hizmet vermelerini yasakladı. Yasaktan birkaç gün önce Çin, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak görmediğini, ancak BTC ticaretinin yasa dışı olmadığını belirtti. Bu kararın, traderların, kripto alımlarını gerçekleştirmek için bankaları kullanamayacağı anlamına geldiğini açıkladı ve BTC’yi “sanal bir emtia” olarak gördüğünü belirten bir açıklama yaptı.

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Düzenleyiciler ayrıca, kripto ile ilgili işletmelerinin, AML ve KYC (kara para aklama ve müşteri tanıma) uyum önlemlerini sıkı bir şekilde almalarını zorunlu kıldı. Çin vatandaşları daha sonra kripto ticareti yapmanın tehlikeleri konusunda uyarıldı. Elbette bu haberin yayın organlarına düşmesiyle Bitcoin büyük bir darbe aldı ve fiyatlar tek bir günde yüzde 35’lik bir düşüş ile 700 dolardan 450 dolara indi.

2017: ICO yasağı

Bitcoin üzerindeki ilk baskılamadan dört yıl sonra, Çinli düzenleyiciler 4 Eylül 2017’de ICO patlaması sırasında bir kararname yayınladı ve ülkede her türlü İlk Coin Teklifinin (ICO) yasa dışı olduğunu ilan etti. Duyuruda Çin, ICO’ları yürütmek için Bitcoin ve Ethereum gibi en öncü kripto para birimlerini kullanmanın legal olmadığını ve yasa dışı bir kamu finansmanı biçimi olduğunu belirtti. Düzenleyiciler, tüm ICO’ların durdurulmasını ve fonların derhal yatırımcılara iade edilmesini emretti.

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Haberlerin ardından kripto piyasası yine bir gerileme yaşadı. Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleri sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 16’lık düşüşlerle karşı karşıya kaldı.

2017: Bir darbe daha

ICO yasağından kısa bir süre sonra Çin, kripto borsalarının peşinden gitti ve traderların diğer kripto ile ilgili hizmetlerine ek olarak paralarını kriptoya, kriptolarını da paraya çevirmelerine izin vermelerini yasakladı. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı da söz konusu platformların web sitelerini kapatacağını, kripto ticareti mobil uygulamalarını uygulama mağazalarından kaldıracağını ve ülkenin Devlet Sanayi Ticaret İdaresi’nden (SAIC) kripto borsalarının işletme lisanslarını geri çekmesini talep edeceğini duyurdu.

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Yurtiçi kripto borsaları, Çin vatandaşlarına doğrudan veya dolaylı olarak kripto hizmetleri sağlamayı durdurmaları konusunda uyarıldı. Ayrıca operasyonları durdurmaları için bir süre verildi. Çin’in düzenleyici ortamı çok yoğun hale geldikçe, birkaç üst düzey kripto borsası ülkeyi Singapur, Hong Kong ve Güney Kore gibi diğer ülkelere gitmek için terk etti.

Yine, tüm kripto para piyasası, FUD’nin yayılmasıyla düşüşe geçti. Çin borsalarında Bitcoin yüzde 13’ün üzerinde, Ethereum ise yüzde 18’in üzerinde düşüş yaşadı.

2018-2019: Bitcoin madenciliği FUD’si

Çin, Ağustos 2018’de kriptoyla ilgili tüm ticari faaliyetleri resmen yasakladı ve 120’den fazla yabancı kripto borsasının Çinli vatandaşlara hizmet vermesini engelledi. Ocak ayında, Çin’in Bitcoin madencilerini kısıtlama planladığına dair raporlar ortaya çıktı. Ana akım medya, Çinli yetkililerin ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerini caydırmak için farklı yollar önerdiğini bildirdi.

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

2019’da da aynı olay yeniden zuhur etti. Çin, Bitcoin madenciliğini yasaklamak istediğini “ilgili yasa ve düzenlemelere uymadığı, kaynakları boşa harcadığı veya çevreyi kirlettiği” gerekçelerini göstererek tekrar su yüzüne çıkardı.

2021: Daha fazla FUD

Çin kripto alanından son FUD, geride kalan haftanın ortalarında, Çarşamba günü geldi. Üç sanayi kuruluşu, bankalar üzerindeki kripto borsalarına ve yatırımcılara hizmet vermesine izin verilmeyen eski yasağı yineledi. Kuruluşlara göre, kripto para birimleri “gerçek değere” sahip ve piyasa dalgalanmaları insanların mülkünü riske atmakta.

Çin Kripto Para Yasağı Mı? İşte Tarihsel Gerçekler…

Çin kripto yasağının/söylentilerinin sebep olduğu diğer FUD’larda olduğu gibi, en sonuncusunun ardından da piyasayı “aşırı korku” sardı ve fiyatlar düştü. Bununla birlikte, bu sefer durum daha kötüydü. Çünkü, Çin’den gelen bu haberler Bitcoin hâlâ Elon Musk kaynaklı çöküşten kurtulmaya çalışırken ortaya çıktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 21 Mayıs tarihli bir toplantıda Çin’in Devlet Konseyi, Bitcoin madenciliği için çeşitli önlemler alınacağının sinyalini verdi.

Çin kripto para haberleri Bitcoin’i uzun vadede nasıl etkiledi?

2013’ten beri Çin’den gelen tüm olumsuz haberlere baktığımızda bir şey net: Bitcoin her zaman kazanmış. Çin’in kripto yasakları konusundaki uzun FUD geçmişine rağmen, Bitcoin ve tüm kripto endüstrisi hem benimseme hem de değer açısından gelişmeye devam ediyor. Piyasa da trilyon dolarlık bir endüstri haline geldi. Ancak yine de, kripto para piyasasında hiçbir şeyin garantisinin olmadığını belirtmek gerekir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.