Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!

Kriptocat Haber Editörü
Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!
  • Çin kripto para piyasasında sular durulmuyor. Çin’deki çoğu kripto borsası ve madencilik şirketi, en son kripto düzenleme baskısını göz önünde bulundurarak faaliyetlerini yurt dışına taşıyor.
  • Son haberlere göre, Çin kripto baskılarının etkisi, borsaya ve halka açık kripto şirketlerine bile şok dalgaları gönderiyor.

Çin kripto para piyasasında sular durulmuyor! Borsa hisseleri çakıldı

Çin’in ülkedeki kripto madencileri ve işletmeleri üzerindeki son baskısı, tüm kripto piyasasında şok dalgaları oluşturdu. 23 Mayıs Pazar günü, kripto piyasası, Çin borsalarının yerel Çinli yatırımcılara hizmetlerini kısıtlamaya başlamasıyla birlikte %14 daha çökerek ciddi bir düzeltmeye girdi. Huobi ve OKEx, hizmetlerini sınırlandırdıklarını duyurduktan kısa bir süre sonra, Hong Kong borsasına kayıtlı şirketlerin hisse senetleri büyük ölçüde düzelmeye başladı. 

Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!

Çin’in kripto para birimi düzenleme baskısının kripto piyasası dışında bile geniş kapsamlı sonuçları olduğu açık. Bugün erken saatlerde OKEx ve Huobi hisseleri, korku piyasaya hakim olduğu için sırasıyla %15 ve %20 düştü. Bu gelişme, kripto borsası Huobi’nin Reuters’a Çin Anakarası’ndaki hizmetlerini askıya almayı planladığını doğruladığı için geldi. Bunun yerine borsa, artık hizmetlerini denizaşırı pazarlara odaklayacak. Sadece borsa değil, Çin merkezli kripto madenciliği işletmeleri de benzer bir hamle yapıyor. 

Reuters Çin’in yeni kripto para yasaklarını duyurdu! Peki bunlar gerçekten “yeni” mi?

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Çin kripto madencilerinin çoğu tesislerini Avrupa ve Kuzey Amerika’ya taşıyor. Bildiğimiz gibi, Çin tek başına küresel madencilik faaliyetlerinin %65’inden fazlasını oluşturuyor. Çinli madenciler büyük miktarlarda Bitcoin ve Ethereum tutuyor. Bu nedenle, kripto para fiyatları üzerindeki etkisi oldukça açık. Öte yandan, Çinli yatırımcılar, sürekli sözleşmeler için işlem hacminin yaklaşık %60’ına katkıda bulunan kripto alanında aktif katılımcılardı. Wu Blockchain, Çinli yatırımlarının yoğun olduğu kripto paraların geçen hafta sert düştüğüne işaret ediyor.

Çin Kripto Katliamı: Bu Borsaların ve Kripto Paraların Fiyatları Çakılıyor!

Reuters’ın yakın tarihli bir haberinde, Hong Kong dışında faaliyet gösteren kripto borsalarının yerel düzenleyiciler aracılığıyla lisans alması gerektiği ve yalnızca profesyonel yatırımcılara hizmet sunabilecekleri belirtiliyor. Bununla birlikte Çinli gazeteci Wu Blockchain, HK’nin her zaman lisanslara sahip olmasını zorunlu kıldığı için bunun yeni bir şey olmadığını belirtiyor. Çin’in kripto politikası, özellikle son birkaç yıldır Bitcoin (BTC) ile uğraşan en büyük kurumsal oyunculardan bazıları tarafından daha da derinlemesine gözlemlenecek gibi görünüyor. Ayrıca Çinli gazeteci Wu Blockchain açıklamalarına şunları ekliyor:

Pekin’in anakara Çin‘deki kripto para birimleri üzerindeki baskısı Hong Kong’u kapsamıyor. Benzer şekilde, Hong Kong’un kripto para birimi politikasının Çin ana karasıyla hiçbir ilgisi yok.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.