Çin Durmuyor! Bitcoin ve Altcoin Ticareti Konusunda Uyarı Geldi

Kriptocat Haber Editörü
Çin Durmuyor! Bitcoin ve Altcoin Ticareti Konusunda Uyarı Geldi

Kripto para piyasaları üzerindeki düzenleyici baskı artıyor. Daha önce bildirdiğimiz üzere, Hint Bankası ve kart servis sağlayıcıları yatırımcıları Bitcoin ve altcoin işlemlere karşı uyarıyor. Şimdi de yeni bir uyarı Çin’den geldi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi devlet basın ajansı Xinhua News, bugün Bitcoin ticaretinin risklerini vurgulayan yeni bir makale yayınladı.

Çin’in devlet basın ajansı Bitcoin ticareti konusunda uyardı ve daha sıkı denetim çağrısı yaptı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi devlet basın ajansı Xinhua News, bugün Bitcoin ticaretinin risklerini vurgulayan yeni bir makale yayınladı. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere bu, Çin’in bu haftanın başlarında Bitcoin madenciliğine yönelik bir baskı uyguladığını açıklamasının ardından yeni bir hareket gibi görünüyor. 

Çin Durmuyor! Bitcoin ve Altcoin Ticareti Konusunda Uyarı Geldi

İlk olarak yayının yazarları, makaleye kaldıraçlı ticaretin nasıl çalıştığını açıklayarak başlıyor. Bu ticaret, büyük kârlara yol açabilse de piyasa kaldıraçlı bir pozisyona karşı hareket ederse, aynı şey kayıplar için de geçerlidir. Xinhua, kripto borsası Binance’in ekran görüntüsünü örnek olarak kullanarak şunları yazdı:

Şok edici olan, bazı platformlarda maksimum 125x kaldıraç kullanma olasılığıdır.

İşte kaldıraçlı işlem yaparak milyonlar kaybeden yatırımcıların hikayesi

Büyük kârların her zaman büyük dalgalanmalarla geldiğini hepimiz biliyoruz. Birçok yatırımcı için büyük kârlar, son piyasa düşüşü sırasında yatırımların aynı hızla kaybedilmesine neden oldu. Örneğin; Liu Peng adlı bir trader, yılın başından bu yana 100.000 yuan’dan (15.700 dolar) fazla kazandı, ancak hepsini bir anda kaybetti. Liu Peng konuya yönelik şunları söyledi:

Yaklaşık 39.000 dolarlık 5 kat kaldıraçlı bir sözleşme aldım. Tamamen güvenli olduğunu düşündüm ve tasfiye beklemiyordum. Kimse Bitcoin’in bu kadar düşeceğini düşünmemişti!

Çin Durmuyor! Bitcoin ve Altcoin Ticareti Konusunda Uyarı Geldi

“Zhou” adlı başka bir yatırımcı, Ocak ayında 500.000 yuan’ını (78.500 dolar) 3 milyon yuan’a (471.000 dolar) dönüştürmeyi başardığını söyledi. Bununla birlikte, 19 Mayıs’ta Çin’den gelen haberler ironik bir şekilde Bitcoin ve altcoin piyasasının çöküşüne katkıda bulunduğunda, kârının önemli bir bölümünü kaybetti.

Xinhua, Bitcoin ve altcoin denetimlerine vurgu yapıyor

Kaybetmeyi reddeden Zhou, kaldıraç oranını 10x’e çıkardı ve long işlem açtı. Ancak pozisyonu sadece bir saat sonra tasfiye edildi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi devlet basın ajansı ayrıca, kripto piyasası manipülasyonunun potansiyel riskini de vurguladı ve yerel yatırımcıların Çin’in kısıtlamalarını aşmak için sıklıkla döviz kullandıklarını söyledi. Bu arada, Xinhua tarafından alıntılanan birkaç uzman, vatandaşların kripto para birimleri ile çalışırken riskleri tanımlayabilmeleri ve bunlardan kaçınabilmeleri için eğitilmeleri gerektiğini söylüyor. Xinhua sözlerini şöyle tamamladı:

Uluslararası düzenleyici işbirliğini güçlendirmek ve kripto para birimlerinin sınır ötesi denetiminin zorlukları da dahil olmak üzere sorunları incelemek gerekiyor.

Çin Durmuyor! Bitcoin ve Altcoin Ticareti Konusunda Uyarı Geldi

Genel olarak Xinhua Haber Ajansı, makalesinde aşırı kaldıraçlı Bitcoin ve altcoin ticaretinin risklerini ve kripto para birimlerinin sınır ötesi denetiminin zorluklarını vurguladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.