Çin, Dijital Yuanın Erişimini Genişletiyor

Kriptocat Haber Editörü
Çin, Dijital Yuanın Erişimini Genişletiyor

Çin, ülkenin finans merkezi olan Şangay’daki en son testiyle dijital yuan erişimini artırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şangay hafta sonu boyunca, her biri 55 dijital yuan (yaklaşık 9 dolar) içeren ve toplamda yaklaşık 20 milyon yuan (3 milyon dolar) fiyatında 350.000 “kırmızı paket” gönderdi. Bu, bir dijital yuan testinde Çin tarafından verilen en yüksek kırmızı paket sayısına karşılık geliyor. Evvelki testler 200.000’den az kırmızı zarf içeriyordu.

Şangay testi, Çin’in merkez bankasının dijital para ünitesini testlerine daha fazla vatandaşı dahil etmek istediğini gösteriyor.

Çin’in son aylarda verdiği toplam fon ölçüsü iki kattan fazla artış gösterdi. Toplam ölçü şu anda altı kentte 39 milyon dolar meblağında yer alıyor. Şubat ayı itibariyle, bu ölçü üç kentte 17 milyon dolardı.

Altı kent artık Şanghay, Pekin, Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Changsha’yı içeriyor. Şanghay, daha evvel dijital yuan testlerine katılmış olsa da birinci kez airdrop siyasetine dahil oldu. 

Çin, bir merkez bankası dijital para ünitesi başlatmak için başka büyük iktisatların önünde yer alıyor. 2014 yılında dijital yuanı araştırmaya ve geliştirmeye başlayan Çin şimdi resmi bir lansman tarihi açıklamadı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.