Çin, Blockchain Gelişimini Teşvik Etmek İçin Üst Düzey Yönergeler Belirliyor

Kriptocat Haber Editörü
Çin, Blockchain Gelişimini Teşvik Etmek İçin Üst Düzey Yönergeler Belirliyor

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkedeki blockchain gelişimini teşvik etmeye adanmış üst seviye yönergeler belirledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), Merkezi Siber Uzay İşleri Kurulu ile birlikte “blockchain teknolojisi uygulamalarını ve endüstriyel gelişimi hızlandırmak” gayesiyle yeni yönergeler yayınladı.

Yönergeler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Dijital Çin stratejisinin bir kesimi olarak ülke iktisadının farklı kesimlerini güçlendirebilecek blockchain şirketleri ve uygulamaları oluşturmak için uzun vadeli yeni amaçlar ortaya koyuyor.

MIIT’in yönergeleri kapsamındaki kritik misyonlar ortasında, kamu hizmetlerini güzelleştirmek için blok zinciri teknolojisini uygulamak, dijital fikri mülkiyetleri korumak ve hükümet data paylaşımı ve şeffaflığı artırmak yer alıyor.

Lokal idareler, yönergelerin uygulanması için hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak dayanak verecek. Bu takviyeler ortasında blockchain sanayi parkları inşa etmek, blockchain teşebbüsleri için vergi avantajları sağlamak ve blockchain teknolojisi alanındaki yetenekleri teşvik etmek için finansman sağlamak yer alıyor.

Blockchain Bir Kripto Değil

Çin “Blockchain’e evet kriptoya hayır” anlatısını tekrar şekillendiriyor üzere görünüyor. Yönergelerin, hükümet komitesi toplantısında Bitcoin ticareti ve madencilik faaliyetlerini çökertmekle ilgili yakın vakitte yapılan bir yorumun akabinde gelmesi dikkat çekti.

İki düzineden fazla kripto fenomeni ve blokchain medya kuruluşu, söylentilerin akabinde Çin toplumsal medyası Weibo’daki hesaplarını askıya almıştı. Askıya alınan hesapların birden fazla, Bitcoin, BTC yahut kripto para üzere tabirleri içeriyordu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.