Çin Bitcoin Piyasasından Yeni Haberler Var: Bunlara Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Çin Bitcoin Piyasasından Yeni Haberler Var: Bunlara Dikkat!

Ödüllü gazeteci Colin Wu, Twitter’daki kripto para kullanıcıları ile Çin’in basını arasındaki köprü olarak tanınıyor. Wu, CaiXin dergisinden “Çinli mali yetkililer tarafından en çok tanınan” bir makalenin ana noktalarını aldı ve tercüme etti. Görünüşe göre “Çin Merkez Bankası ve diğer devlet kurumlarına yakın insanlarla röportaj yapıldı” ve bu yılki Çin Bitcoin ve kripto yasağı hakkında kendi bakış açılarını bildirdiler.

Çin Bitcoin piyasasına yönelik yeni röportaj

Colin Wu’nun bildirdiklerine göre Çin Merkez Bankası ve diğer devlet kurumları Bitcoin, kripto para birimleri ve madencilik hakkında aşağıdaki noktalara dikkat çekti:

  1. Borsaya kayıtlı Çinli şirketler, kendi işlerini yapmıyorlar. Madencilik makineleri satın alıyorlar ve madencilik alanları inşa ediyorlar.
  2. İç Moğolistan’ın enerji tüketimini azaltması Pekin’in standardına uygun değil. Bu nedenle madenciliği yıkmak için en aktif olanı hamleler burada gerçekleştiriliyor.
  3. Madencilik reel ekonomiye fayda sağlamaz ve hatta diğer çiplerin üretim kapasitesini ele geçirir.
  4. Pekin, kripto para birimlerinin tamamen balon olduğuna ve riskin daha az yatırım deneyimi olan yaşlı insanlara bile aktarıldığına inanıyor.
  5. Düzenleyiciler madenciliği ve Bitcoin’i tamamen etkisiz hale getirmek istiyor ancak bu mümkün değil.
Çin Bitcoin Piyasasından Yeni Haberler Var: Bunlara Dikkat!

Bunlar ne anlama geliyor?

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz günlerde medyaya Çin’in Başbakan Yardımcısı Liu He liderliğindeki bir Devlet Konseyi komitesinin, mali riskleri savuşturma çabalarının bir parçası olarak Bitcoin madenciliğine karşı pozisyon alacağını belirttiği bilgileri yansımıştı. Ülke, 2060 yılına kadar karbon nötr olma sözü verdi ve Bitcoin madenciliğinin buna engel olduğunu düşünüyorlar. Kaldıraçlı ticaretin doğasında bulunan riskler de gözden geçiriliyor. Çin’in kararını duyan herkes Bitcoin’in hashrate’inin dünyanın dört bir yanına yayılacağını, Bitcoin’in de bundan fayda sağlayacağını düşünüyor.

Primitive Crypto kurucusu Dovey Wan, Çin’in iki şeyi engellemeye çalıştığını söyledi: Sermaye çıkışları ve sosyal istikrarı sürdürmek için gerçekleştirilen spekülatif davranış. Wan, Bitcoin madenciliği yasağının “finansal ve ekonomik istikrarı korumaya” yönelik eylemlere hasar verdiğini, ancak küresel bir hashrate dağılımından fayda sağlayabileceğini belirtti.

Çin Bitcoin Piyasasından Yeni Haberler Var: Bunlara Dikkat!

Birçok insan yukarıdaki CaiXin raporunun şaşırtıcı olduğunu belirtiyor. Madenciliğin reel ekonomiye faydası olmadığına inanıp inanmadıkları sorgulanıyor, çünkü her gün milyonlarca dolar kazandıkları belirtiliyor. Ayrıca, kriptonun bir balon olduğuna inanan bir hükümetin, Ethereum’u CBDC’si için kullanmayı düşünmesinin de ilginç olduğuna dikkat çekiliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.