Cardano, XRP, BNB, LINK: Bu Metriklere ve Sinyallere Bakın!

Kriptocat Haber Editörü
Cardano, XRP, BNB, LINK: Bu Metriklere ve Sinyallere Bakın!

Geçtiğimiz hafta yaşanan kan gölünün ardından altcoin’lerde toparlanma sürüyor. Uzmanlara göre düşüşe birkaç faktör yol açtı ve temel faktörlerden biri volatiliteydi. Üst düzey altcoin’lerin volatilitesindeki ani bir düşüş, fiyatları etkiledi. Peki, Cardano, XRP, BNB gibi altcoin’lerin fiyatını etkileyen diğer önemli metrikler ve sinyaller nelerdir? İşte bir kripto uzmanının yorumları…

Kripto uzmanı: Cardano, XRP, BNB ve LINK’in volatilitesi, borsa talebi ve piyasa değerinden etkileniyor

AMBCrypto’dan Ekta Mourya’ya göre söz konusu volatilite değişimi, sosyal hacimden belliydi. Altcoin’lerdeki kan banyosu, borsalar arasında talepte bir düşüşe neden oldu ve kripto piyasasının volatilitesi, aşağıdaki grafiğe göre %40-60 arasında değişiyor. Bu durum, spot ve türev borsalarında ölçeklendirme ve talepte bir sınırlamaya yol açtı.

Cardano, XRP, BNB, LINK: Bu Metriklere ve Sinyallere Bakın!Kaynak: Twitter

Mourya’ya göre “Volatilite, bir fiyat rallisi sırasında altcoin’ler söz konusu olduğunda iki ucu keskin bir kılıçtır. Tıpkı ETH, LINK, BNB, XRP gibi altcoin’lerin rallisi sırasında kârlılığını artırması gibi, volatilite de iyileşmesine yardımcı oluyor.” XRP, LTC ve LINK’in sosyal hacmi, Lunarcrush verilerine göre artmış bulunuyor.

Cardano, XRP, BNB, LINK: Bu Metriklere ve Sinyallere Bakın!

Sosyal hacimdeki bu artış, Twitter’da artan tweet sayısından, influencer’ların coin’lere tweet’lerinde yer vermesinden ve Google’da artan arama hacminden kaynaklanıyor. Verilere göre ilk 30’daki altcoinler için hem volatilite hem de sosyal hacim istikrarlı bir şekilde artıyor. Mourya, Cardano (ADA), XRP, Binance Coin (BNB), Chainlink (LINK) volatilitesinin, borsalardaki talepten ve piyasa değerinden etkilendiğini belirtiyor.

“Sosyal hacim ve volatilitedeki artış, fiyatı etkiliyor”

Chainlink gibi altcoin’lerde ise büyük HODLer’ların konsantrasyonunun sürekli arttığı belirtiliyor. Büyük HODLer’ların yüzde 78’inin cüzdanlarında LINK yoğun bir şekilde bulunuyor. Ayrıca bu cüzdan sahiplerinin yüzde 56’sı kârda. Zincir üzerindeki duyarlılık, IntoTheBlock verilerine göre, düşüş eğiliminde. LINK ağına son 7 günde yapılan girişin değeri 6.24 milyar dolar. Büyük işlemler ise yüzde 3 düşmüş durumda. Ancak bu düşüş fiyatı etkilemedi. Yazım sırasında LINK 31.09 dolardan işlem görüyor.

Cardano, XRP, BNB, LINK: Bu Metriklere ve Sinyallere Bakın!

Benzer şekilde Ethereum durumunda da fiyat son 24 saatte yüzde 8 artmış durumda. Mourya’ya göre sosyal hacimdeki ve volatilitedeki artış, fiyatı da etkiliyor. Ayrıca Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere “ETH kıtlığı” anlatısı, borsalardaki bakiyelerin düşmesi ve altcoin’i 12 aydan uzun bir süredir elinde tutan yüzde 58’in yüzde 88’inin kârlı olmasıyla devam ediyor gibi görünüyor.

Bitcoin ve altcoin’lerin yüksek korelasyona sahip olması nedeniyle altcoin’ler, 40.000 dolar seviyesine yükselen Bitcoin’in liderliğini takip ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.