Cardano Kurucusu Sert Çıktı: “Bariz Bir Aldatmaca Mı?”

Kriptocat Haber Editörü
Cardano Kurucusu Sert Çıktı: “Bariz Bir Aldatmaca Mı?”

Cardano (ADA), Etiyopya ve Tanzanya pazarlarında var olan sorunları çözmek için kısa süre önce Afrika ile iki ayrı projede ortaklık kurdu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Etiyopya projesi, topluma beş milyondan fazla insana merkeziyetsizliği tanıttı, Tanzanya anlaşması ise internetten yoksun insanların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyordu.

Bu iki proje elbette çok büyüktü, ancak iddialara göre hak ettikleri kadar ilgi görmedi. IOHK’nın kurucusu Charles Hoskinson, son YouTube videosunda da aynı şeyi vurgulayarak şunları söyledi:

Projeyi beğenmeyebilirsiniz… Ama hiçbir şeyin yapılmadığını iddia etmek ya da Cardano’nun bariz bir aldatmaca olduğunu iddia etmek tuhaf. Normal bir endüstrinin işleyişi bu değil.

Hoskinson’a göre tanınmış bir haber editörü kısa bir süre önce Twitter’da Cardano’nun son Etiyopya ortaklığına laf attı. Bu önemli haberi yayınlamadığı için medya kuruluşunu sorgulayan bir tweet’e yanıt veren bir editör, şu ifadeleri kullandı:

New York Times’ın kripto ‘ortaklıkları’ konusunda endüstrideki medya platformlarından çok daha az titiz olduğu bir piyasadayız.

Cardano kurucusu isyan etti: “Biraz olgunlaşın”

Hoskinson, buna “kripto alanındaki daha geniş bir sorunun parçası” diyerek çok güçlü kanıtlara rağmen Cardano’nun nasıl “yalan söylüyormuş gibi” gösterildiğini vurguladı. Topluluğun bir bölümü onlara saygılı davransa da Hoskinson şunları söyledi:

Kripto para birimi alanında, tüm kanıtlara rağmen, bize pislikmişiz gibi davranmaya karar veren bazı insanlar var. Ancak bu tür şeyler, insanların bu tür şeyleri söylediği açık bir alanda kalınca projeye bazı durumlarda onarılamaz zarar verirler.

Bu kişilerin yol açtığı iddiaların büyüklüğünü anlayıp anlamadığını sorguladı. İnsanların doğru olmayan bir şeye inandıktan sonra algılarını değiştirmenin zorlaşması nedeniyle her gün çalışmalarının zorlaştığını iddia etti.

Benden hoşlanın ya da hoşlanmayın, beni bir çöp olarak bile görebilirsiniz. Ancak yine de bu sektörde belirli yerlerde önemli roller üstlenen insanların projelere tepkisinin; hiç yaşanmamış gibi olması, küçük düşürmeye çalışmak olması, saldırmak olması? Büyüyün! Biraz olgunlaşın.

Ancak Hoskinson yine de “nefret edenlere” ve projelerini “inkar edenlere”, kendilerinin ilerlemesine katkıda bulunduğu için teşekkür etti. Hoskinson, Cardano’nun başlattığı projelerin dünyayı değiştirmeyi amaçladığını vurguladı. Bu projelere “pozitiflik ve empati” hareketi adını verdi:

Cardano bir kripto para birimi projesi değil. Cardano, farklı bir sektörde farklı bir oyun oynayan bir dünya işletim sistemidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.