Cardano, İlk Alonzo Testnet’ini Başlattı: Eylül Ayı Kritik!

Kriptocat Haber Editörü
Cardano, İlk Alonzo Testnet’ini Başlattı: Eylül Ayı Kritik!

27 Mayıs’ta Input Output Hong Kong tarafından yapılan bir duyuruya göre Cardano (ADA), ilk Alonzo test ağını başarıyla piyasaya sürdü. Dördüncü en büyük blockchain, çok çeşitli merkezi olmayan finans uygulamalarının (dApps) konuşlandırılmasını mümkün kılacak olan Plutus akıllı sözleşmelerinin başlatılmasına yönelik önemli ilerlemeler kaydediyor.

Cardano ağı için önemli bir gelişme

Alonzo Blue testnet’i, başlangıçta sınırlı satıda stake havuzu operatörü, Plutus öncü programı üyeleri ve birkaç ortak için mevcut olacak. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere IOHK CEO’su Charles Hoskinson, hard fork’un yaklaşık üç ay içinde ana ağda etkinleştirileceğini iddia etti. Ancak aynı zamanda, topluluğun tarih konusunda beklentilerini yönetmesini istedi. Hoskinson, şunları söylemişti:

Bunu halletmek için hepimiz birlikte çalışacağız. Gecikmelerden nefret ederim. Aksiliklerden nefret ederim. Riskleri ortadan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi de yaptık… Ancak yine de, hesapta olmayan bazı şeyler ortaya çıkabilir ve beklentileri yönetmek oldukça önemlidir.

Cardano, İlk Alonzo Testnet’ini Başlattı: Eylül Ayı Kritik!

En son Cardano 360 etkinliği sırasında sunulan Alonzo’nun güncellenmiş sunum planına göre, akıllı sözleşmeler Eylül ayı civarında tamamen kullanıma sunulacak. Bundan önce ise aralıklı birkaç aşama gelecek. Alonzo White ile Cardano daha fazla ortak getirecek ve performans karşılaştırmaları yürütecek. Ardından test ağı tamamen halka açık olacak, bu da tüm Plutus öncülerinin ve DPT’lerin ağa katılabileceği anlamına geliyor. Birkaç küçük aşamadan sonra Cardano, hard fork birleştirici (HFC) etkinliğine bir adım daha yaklaşacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.