“Büyük Bir Selloff Köşede!”: Usta İsim Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeleri Bekliyor

Kriptocat Haber Editörü
“Büyük Bir Selloff Köşede!”: Usta İsim Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeleri Bekliyor

Altın fiyatı, bir kez daha Pazartesi günü ONS başına 1.800 dolarlık temel psikolojik seviyeyi aşmanın eşiğine geldi. Ancak sonunda doğru koşullar sarı metalin çok aylık işlem aralığının dışına çıkması için hizalanabilir mi?

Chris Weston: Bu hafta altın fiyatı için sorun olabilir! 1.797 dolar kırılmalı

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston’a göre, bu hafta altın için sorun olabilir, özellikle de belirli bir seviye tutulmazsa. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Haftalık grafik fiyatların düşüş kanalında çalıştığını göstermeye devam ediyor, ancak fiyatı zorlayacak gerçek bir ivme yok. Bu hafta değişebilir mi?

Chris Weston, değerli metalin tamamen yükseliş eğilimi gösterebilmesi için 1.797 dolar/ONS seviyesinin üzerine çıkması gerekeceğini belirtti. Yazım sırasında altın fiyatı, o seviyeye çok yakın işlem görüyor ve 1.785 dolarda yer alıyor. Bununla birlikte, altın yatırımcıları altın’ın geçen ay 1.800 dolar/ONS seviyesinde başarısız olmasının ardından çok çabuk heyecanlanmamaları gerektiğini artık biliyorlar. Bu nedenle Chris Weston’a göre, Mayıs ayı da farklı olmayabilir.

“Büyük Bir Selloff Köşede!”: Usta İsim Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeleri Bekliyor

Chris Weston: Altın fiyatları için çok daha büyük bir satış köşede olabilir!

Bu hafta izlenecek ana risklerden biri, beklenenden daha iyi ABD makro verileri ve piyasaların haberlere nasıl tepki vereceğidir. Daha güçlü veriler, altın’a ağırlık verirken ABD dolarını ve hisse senetlerini yukarı çekmeye yardımcı olacak mı, yoksa daha iyi rakamlar enflasyon beklentilerini artıracak ve piyasaya riskten kaçınma duyarlılığı getirecek mi? Chris Weston, “altın fiyatı bu hafta ONS başına 1.756 doları tutamazsa, çok daha büyük bir satış köşede olabilir” diye uyarıyor. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Her zaman olduğu gibi, USD ve ABD tahvil piyasasını izleyin, ancak 1.756 doların çöktüğünü görürsek (muhtemelen daha iyi ABD verilerinin arkasına bakarsak), 1.720 dolar, 1.677 dolardan önce devreye girer. Boğalar 1.797 dolarlık bir kırılmayı izleyecek.

Chris Weston: ABD maaş bordroları haftanın en önemli olay riski

Yakından takip edilmesi gereken en önemli makroekonomik açıklama, Cuma günü yayınlanacak Nisan ayındaki ABD istihdam raporudur. Piyasa konsensüsü, ABD ekonomisinin Mart ayında 916.000 yeni iş ekledikten sonra 900.000’den fazla yeni iş çıkardığını görüyor. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

ABD maaş bordroları, oluşturulan 950 bin iş olarak belirlenen piyasa mutabakatıyla ve işsizlik oranının %5,8’e düşmesi beklendiğinden, haftanın en önemli olay riski. Risk daha yüksek bir rakam içindir, ancak iyi rakamlar yatırımcıların daha yüksek oran beklentilerindeki fiyatlarında ve USD’de yükseldikçe geniş bir riskten kaçınma havasına yol açar mı? Yoksa iyi rakamlar güçlü bir ekonomiye dayalı pozitifliğe mi yol açar? Gerçekten iyi verilerin piyasalar için kötü olmaya başlayabileceği bir noktaya geldiğimizden şüpheleniyoruz.

“Büyük Bir Selloff Köşede!”: Usta İsim Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeleri Bekliyor

Chris Weston: Altın fiyatı yeni verilere yanıt olarak fayda sağlayabilir

Durum böyleyse Chris Weston’a göre, altın fiyatları yeni verilere yanıt olarak fayda sağlayabilir ve daha yüksek fiyatlar görebilir. Chris Weston, Mayıs ayı için bir merkezi piyasa temasının, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının tahvil alımlarını azaltmaya nasıl başlayacağını bulmak olacağını belirtti. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

ABD Hazine Genel Hesabı’ndaki yeniden yapılanmadan kaynaklanan rüzgârların ortasında büyük merkez bankalarının QE’yi geri çekmesinin birleşiminin piyasalarda daha yüksek oynaklığa yol açacağını savundum. Bu arka planın ortasında, enflasyonun gerçekten de FED ve diğerlerinin inandığı kadar geçici olup olmayacağını tartışmaya devam ediyoruz. Bu, piyasalar 18 ay sonrasını düşünse bile, yakında öğreneceğimiz bir soru değil.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.