Bu Ülkeden Kripto Para Adımı: KBC Coin Geliyor!

Kriptocat Haber Editörü
Bu Ülkeden Kripto Para Adımı: KBC Coin Geliyor!

Yerel medya kuruluşları, Belçika’nın en büyük bankalarından biri olan KBC’nin kendi kripto para birimini başlatma fikrini araştırdığını bildiriyor. Belçika’nın en büyük sigorta ve bankacılık şirketlerinden biri olan KBC, dijital varlıklara yaklaşımını biraz değiştirerek kendi token’ini başlatma planlarını açıkladı. Bankanın yerel kripto para birimi olan KBC Coin, bankanın müşterileriyle etkileşim stratejileri geliştirmesine, platformunu tanıtmasına ve kullanıcıları hizmetlerini benimsemeye zorlamasına olanak tanıyan bir tür ödül token’i olacaktır.

KBC Coin neredeyse hazır

Banka, duyuruyu bankacılık uygulamasına dahil olan sanal asistan ‘Kate’in ilk aylarının tanıtımı sırasında paylaştı.

Bu Ülkeden Kripto Para Adımı: KBC Coin Geliyor!

Şu anda KBC Coin halka açık değil, ancak zaten özel bir ortam aracılığıyla test aşamasında. Banka, projenin yol haritasıyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklamadı. Projenin düzenleyici çerçevesine ve ekonomik özelliklerine ek olarak, KBC dijital para biriminin teknolojik ve gizlilik konularına odaklanmış durumda. Yerel gazete De Morgen’e göre, CEO Johan Thijs, “müşterilerinin kimliğini korumak” istediklerini, kullanıcılarına verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir platform vermek istediklerini söyledi. Banka KBC token’inin Bitcoin veya piyasadaki herhangi bir dijital para birimi ile hiçbir ilişkisi olmadığını vurguladı. Ayrıca, KBC Coin’in yalnızca bankanın altyapısı içinde çalışacağını ve bu nedenle geleneksel kripto para birimlerinin özelliği olan vahşi fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayacağını belirtti.  

Kripto para gibidir ama kripto para değildir

Bu ayrım, yıllardır kripto para birimleri konusunda temkinli bir duruş sergilediği için banka için hayati önem taşıyor. 2015’te bile, bitcoin ve ICO’ları kamuoyunun gündemine getiren kripto patlamasından çok önce, KBC Bank müşterilerini bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretiyle ilgili riskler konusunda uyarıyordu. Halen bankanın arşivlerinde bulunan bir belgede bankanın Bitcoin’i teknolojik, finansal ve sosyal açıdan riskli bir varlık olarak gördüğü görülebiliyor. Bankanın o dönemde bahsettiği risklerden bazıları ise şunlar:

  • Gizemli ve karmaşık yatırım
  • Altta yatan veya temel alınan değer yok
  • Öngörülemeyen likidite
  • Geri ödeme garantisi yok
  • Çoklu teknolojik riskler (veri kaybı ve bilgisayar korsanlığı dahil)
  • Dolandırıcılık ve yasa dışı işlemlere açık olduğundan yetkililerin müdahalesi söz konusu.

Ön yargılardan kaçınmak için KBC, bir banka tarafından desteklenen ve itibari para olarak işlev gören bir tür dijital varlık olan Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini KBC Coin’inin doğasına yakın örnekler olarak gösterdi. CBDC’ler, bankaların kripto para birimlerine alternatifi haline gelerek kendilerini paranın evriminde bir sonraki adım olarak kurmak istiyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere henüz küresel olarak kabul edilmemiş olsalar da, onun lehinde ve aleyhinde görüşlerle tartışan analistler bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.