Bu Ülke Kripto Para Yasağını Kaldırmayı Planlıyor

Kriptocat Haber Editörü
Bu Ülke Kripto Para Yasağını Kaldırmayı Planlıyor

Eski Sovyet cumhuriyeti, alım satım ve kripto para birimlerini kullanarak bir U dönüşü gerçekleştirebilir ve yakın zamanda başlatılan yasağını kaldırabilir.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ulusal Proje Yönetim Ajansı veya NAFT, ülkedeki bazı kripto kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik planlar yayınladı. Hükümet kurumu, ülkede yaşayanların eski Sovyet cumhuriyeti içinde hem yerel hem de yabancı para birimi için dijital varlıklar satın almalarına izin vermeyi önerdi.

Özbekistan’da Kripto Paralar Geri Dönecek mi?

Yerel bir habere göre, Özbekistan’daki ana hükümet kurumlarından biri olan NAFT, dijital varlıklar üzerindeki bazı yasaklamaları kaldırmayı ve vatandaşlarının bunlarla çalışmasına olanak sağlamayı amaçlıyor. Kapsama göre, kurum Özbeklerin “hem yerel hem de yabancı para karşılığında kripto varlıkları ve tokenları içeren her türlü kripto değişimini” gerçekleştirmesine izin verecek.

Ancak yetkililer, kripto para birimleriyle alım satım sürecinin risklerini gizlediğini ve her bireyin bunlarla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca, NAFT’nin amacı, dijital varlıkları yayınlamak, kaydetmek ve dolaşıma sokmak için süreçler oluşturmak ve böylece Özbekistan’da sertifikalı kripto kuruluşlarının kendi tokenlarını geliştirmelerine izin vermektir. Raporda, önerilen değişikliklerin 14 Mayıs’a kadar iki haftalık tartışma dönemi olduğu bildirildi.

Fikir Değişimi

Özbekistan’da kripto ticareti son yıllarda açılıp kapandı. 2019’un sonunda ülkede kripto para kullanımı yasallaştırıldı. O zamana kadar, eski Sovyet cumhuriyeti dijital varlıklara sempati gösteriyordu ve hatta onlarla ilgilenen yatırımcılar için bazı vergi avantajları sağlıyordu.

Ancak bir yıl sonra Özbekistan Cumhurbaşkanı ülkenin kripto benimseme konusundaki tutumunu değiştirdi ve Bitcoin ve diğer dijital varlıkları satın almayı yasadışı hale getirdi. İlginçtir ki, vatandaşlar onları satabildikleri için yasağın istisnaları vardı, ancak yalnızca kripto para birimlerinin başlangıçta yasal olarak satın alındığını kanıtlayabilirlerse bu istisnaya tabi idiler. Aksi takdirde, herhangi bir transfer yasadışı sayılacaktı.

Dahası, Ocak 2020’de Asya ülkesi ilk düzenlenmiş kripto borsası olan Uznex’i başlattı. Bununla birlikte, platform henüz Özbekistan sakinlerine açık değil, ancak hükümet yasağı gerçekten kaldırırsa, yerel halkın bundan yararlanmasına izin verilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.