Bu Şirket, Yanlışlıkla Müşterilerine Yüzlerce Bitcoin Gönderdi

Kriptocat Haber Editörü
Bu Şirket, Yanlışlıkla Müşterilerine Yüzlerce Bitcoin Gönderdi

Amerikan kripto para borç verme platformu BlockFi, dün birkaç müşteriye stablecoin gönderirken Bitcoin (BTC) yollayarak epey maliyetli bir hata yaptı. Varlıkları iade etmemeleri durumunda, müşterilere yönelik yasal işlem başlatmakla tehdit ediyor.

BlockFi, kullanıcılara yanlışlıkla yüzlerce Bitcoin gönderdi

Ödemeler, borç verme platformunun ödül promosyonuyla ilişkiliydi. Kullanıcıların 1 dolar değerinde bir stablecoin olan GUSD’den alması gerekiyordu, ancak bunun yerine BTC gönderildi. Örneğin, bir ekran görüntüsüne göre, bir kullanıcının bugünkü fiyatlarla 701,4 GUSD yerine yaklaşık 28 milyon dolar değerinde 701,4 BTC ödül aldı. Benzer hikayeler Twitter ve BlockFi’ın subreddit’lerinde de öne çıktı. Bir BlockFi temsilcisi, hata hakkında bir açıklama yayınladı ve “100’den az müşteriye yanlışlıkla Bitcoin ile promosyon ödemesi yapıldığını” doğruladı. Müşteri fonlarının güvenli olduğunu eklediler.

Bu Şirket, Yanlışlıkla Müşterilerine Yüzlerce Bitcoin GönderdiBlockFi subreddit’i.

BlockFi, ödemeleri yanlışlıkla alanlarla temasa geçti ve rahatsızlıktan dolayı 500-1.000 dolarlık ödül teklif etti. Bir ekran görüntüsü, firmanın müşterileri fonları iade etmemeleri halinde yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini gösteriyor:

Yanlışlıkla alınan varlıkların bugün 18 Mayıs 2021’e kadar iade edilmemesi bir suç teşkil edebilir ve BlockFi’ın yasal işlem başlatmasına neden olabilir. İadeyi o zamana kadar yaparsanız, verdiğimiz rahatsızlık için hesabınıza 500 dolar değerinde GUSD göndereceğiz.

BlockFi, para çekimlerini durdurdu

Bu Şirket, Yanlışlıkla Müşterilerine Yüzlerce Bitcoin Gönderdi

BlockFi, müşteriler kaydolduklarında bir KYC sürecini tamamlamalarını gerektiren merkezi bir şirkettir. Bu nedenle, birinin yollanan BTC’yi geri çektiği durumda bile geri ödeme alacağı neredeyse kesindir. Firma, durumu düzeltmek için 100 BTC’lik bir para çekim limiti belirledi ve olaya yanıt olarak ticareti ve diğer faaliyetleri askıya aldı. Bazı kullanıcılar, geçersiz iki faktörlü doğrulama kodları gibi hatalarla işlem ve para çekimlerinde düzensizlik yaşandığını belirtti. Şaşıran kullanıcılar varlıklara sahip çıkmamaları konusunda uyarılırken, bazıları hatanın neden olabileceği potansiyel satış baskısı konusunda endişelerini dile getirdiler. Bağımsız bir analist olan David Puell, aşağıdaki tweet’i attı:

“Bunu takip eden yeterli insan yok, ancak bu “hata” nedeniyle piyasaya ne kadar arz girdiğini merak ediyorum.”

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere kripto piyasası büyük bir düzeltmenin ortasında. BTC, son 24 saatte %18.9’luk bir darbe aldı ve yazım sırasında 35.527 dolardan işlem görüyor. Ethereum, XRP, BNB gibi altcoin’lerde de %20’nin üzerinde düşüş sürüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.