Bu Projede Exit Scam! Bu 3 Altcoin’e Dikkat

Kriptocat Haber Editörü
Bu Projede Exit Scam! Bu 3 Altcoin’e Dikkat

Son zamanlarda Binance Smart Chain’e yapılan saldırı olaylarından sonra bilgisayar korsanlarının hedefi Polygon oldu. Dün, popüler altcoin projesi Polygon tabanlı merkezi olmayan finansal protokolü PolyButterfly ortadan kayboldu.

Popüler altcoin Poligon tabanlı PolyButterfly kayboldu! “Bu 3 altcoin’e de dikkat”

Popüler altcoin projesi Polygon‘da (MATIC) giderek daha fazla DeFi lansmanı yapıldığından, rug pulls işlemleri giderek daha fazla ortaya çıkıyor. DeFi rug pulls, kripto geliştiricilerinin bir projeyi terk ettiği ve piyasadan satın alma desteği veya Merkezi Olmayan Borsa (DEX) likidite havuzunu alarak yatırımcıların fonlarıyla kaçtığı yeni bir exit scam  (çıkış dolandırıcılığı) biçimidir.

Bu Projede Exit Scam! Bu 3 Altcoin’e Dikkat

Dolandırıcılar yatırımcının parasını bu şekilde ele geçiriyor. Kullanıcılar PolyButterfly’ın ortadan kaybolduğunu fark ettikten sonra, neredeyse tüm sosyal medya platformları da ortadan kayboldu. Özellikle, web sitesi kapatıldı ve Twitter hesabı ve Telegram sohbetleri silindi. PolyButterfly’ın dramasından sonra, RugDoc ekibi birkaç Polygon tabanlı DeFis’de aşağıdaki gibi üç potansiyel rug pulls tasarımı keşfetti:

Spesifik olarak, Taba Finance, BEP-20 tokeninden tüm likiditeyi soymasına izin veren bir araca sabit kodlanmıştır. Aura Finance ekibi, LP tokenlerini belirli bir “kurtarma adresine” aktarabilirken, PolyWeed DeFi para çekme ücretlerinin %98’ini karşılıyor.

Son zamanlarda, dolandırıcılık vakalarında çılgın bir artış oldu

Ekip ayrıca önemli noktaları şu sözlerle listeliyor: “Yalnızca sahip olduğunuz bir tokenle bir havuz oluşturun ve bir bazzilion tokeni yatırın. Yeni havuzun tokenini MATIC olarak güncelleyin. MATIC’i mevcut bakiyenizle geri çekin. Tüm rokenler için 3,4’ü tekrarlayın. Sadece bir ekstra parametre, sahibinin tüm fonları çalmasına izin verir. Mevcut bir havuzun tokenini değiştirmeye izin vermeyen bir proxy sözleşmesine sahiplik verin.”

Bu Projede Exit Scam! Bu 3 Altcoin’e Dikkat

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere son zamanlarda, dolandırıcılık vakalarında çılgın bir artış oldu. RugDoc’un açıklamasına göre, DeFi’de dolandırıcılar 600’den fazla ETH veya 1.500.000 dolardan fazlasını çaldı. Bu nedenle, bu DeFi protokolünün müşterileri, PolyWeed’e kilitlenen fonların %2’sinden başka bir şey çekemez.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.