Bu Kurumlar Bitcoin Konusunda Neyi Doğru ve Neyi Yanlış Yapıyor?

Kriptocat Haber Editörü
Bu Kurumlar Bitcoin Konusunda Neyi Doğru ve Neyi Yanlış Yapıyor?

Bitcoin’in uzun vadeli bir varlık olarak kimlik bilgileri artık gerçekten tartışmaya açık değil. Aslında 2020-2021, dünyanın en büyük kripto para birimi için birden fazla ATH yılı olduğunu kanıtladı.

Yazının yazıldığı sırada yaklaşık 58.000 $ seviyesinde Bitcoin ticareti ile, daha büyük piyasanın yükseliş duyguları sayesinde topluluktaki pek çok kişi seviniyor.

Ancak T. Rowe Price CEO’su William J. Stromberg bu sevinen kişiler arasında yer almıyor.

Bitcoin Yatırımı

Bir röportajda T. Rowe Price’ın kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayıp başlamayacağı sorulduğunda Stomberg, “İlk günlerdeyiz daha” cevabını veriyor.

Baltimore merkezli firmanın yöneticisi şunları ekledi:

“Bazı şirketler, sadece bir avuç, kripto para birimlerini satın alabileceğiniz ve bunlara sahip olabileceğiniz ürünleri bir araya getirmeye çalıştı. Gerçekten erken, burada daha ilk günlerdeyiz. Bu yüzden bunun iyi bir hızda ilerlemesini bekliyorum. Ancak gerçekten ortaya çıkması yıllar alır.”

Stromberg haklı. Kripto para biriminin piyasa değeri 1 trilyon doların üzerine çıkmasına rağmen hala erken günler. Varlığın 100.000 $’lık bir değerlemeye yükselmesi beklendiğinden, Bitcoin’in uzun vadeli boğa döngüsü, Tesla ve MicroStrategy gibileri devreye girmiş olsa da, ana akım piyasada henüz iyi ve gerçek anlamda baş döndürmedi.

Bununla birlikte, Stromberg’in, geçmişteki şüphelerine bakılmaksızın, bilançolarına kripto dahil etmeye başladığını kabul ettiği belirtilmelidir. Aslında, bu “avuç” firmaların piyasa değeri milyarlarca dolara karşılık geliyor.

Kategorilerden Bazıları

Finansal hizmetlerde küresel bir lider olan JP Morgan Chase bu kategoriye giriyor. 2017’de JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in sonunda patlayacak bir dolandırıcılık olduğunu söylemişti. Başka bir röportajda, “Bitcoin’i daha az umursayamayacağını” iddia etmişti. Yine de, 2019’un sonlarında, JP Morgan, ödemeler işini dönüştürmek için ilk ABD banka destekli kripto para birimini piyasaya sürdü.

Morgan Stanley, BNY Mellon, Paypal ve diğerleri, sonunda büyük çoğunluğuna kripto alanına atladılar.

Bir başka ilginç gelişme de, SNB başkanı Thomas Jordan’ın kripto para piyasasının likiditesi hakkında yorum yaptığı raporlar ortaya çıktı. Jordan, “Kripto para birimleri, bankanın yatırım varlıklarından biri olarak sahip olması için yeterince likit değil” dedi.

Tesla’nın Hamlesi

Tesla’nın tam tersini ispatlamak için yaptığı son çabalar düşünüldüğünde, böyle bir açıklamanın zamanlaması oldukça sıra dışı. Tesla, dünyanın en büyük kripto varlığı Bitcoin’in likidite yönünü kanıtlamak için toplamda sahip olduğu Bitcoin’lerin %10’unu sattı.

Likidite ve diğer varlıklarla karşılaştırıldığında Bitcoin ile ilgili riskler üzerine yukarıda belirtilen SNB’nin açıklamasıyla son durum tartışılabilir. Söz konusu banka, çeşitlendirme yoluyla riski azaltmakla gerçekten ilgileniyorsa, Bitcoin’i dahil ederek başlayabilir.

Bu Kurumlar Bitcoin Konusunda Neyi Doğru ve Neyi Yanlış Yapıyor?

Yukarıdan da görülebileceği gibi, bir varlık olarak Bitcoin, riske göre ayarlanmış getiri açısından aslında en az “riskli” olanıdır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.