Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Kriptocat Haber Editörü
Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Geride bıraktığımız saatlerde Bitcoin ve genel kripto para birimi piyasası büyük bir satış dalgasıyla karşılaştı. Bitcoin (BTC) son 24 saatte %8.8 oranında düşerken en büyük altcoin olan Ethereum değerinin %14.9’unu kaybetti. Tüm kripto para piyasası kaybederken yalnızca son 24 saatte genel piyasa değeri 180 milyar dolar kaybetti. Diğer büyük altcoin’ler de son 24 saatte %10’un üzerinde değer kaybetti. Uzmanlara göre bu durumun ardındaki sebep, Çin’in Bitcoin madenciliği ve ticareti konusunda önerdiği baskı ve özellikle USDT’nin önemli bir satış yaşaması.

Çin’in Bitcoin baskısı, OTC piyasalarında USDT satışını tetikledi

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere ülkenin merkezi hükümeti kurumu olan Çin Devlet Konseyi, Finansal İstikrar Geliştirme Komistesi’nin ev sahipliği yaptığı toplantıda finansal riskleri önleme çabasının bir parçası olarak Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerine yönelik alınacak önlemler hakkında yorumlar yaptı. Ardından, Çin’in kripto ve ana akım medyayı vuran haberlerinden sonra saatler içinde Tether (USDT)’in OTC masalarındaki RMB kuruna oranı Çin’de düşmeye başladı. Uzmanlara gör bu durum, madenciler de dahil olmak üzere Çinli traderların OTC masaları aracılığıyla Çin yuanına karşılık USDT sattıkları anlamına geliyor.

Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan, bu haberin ardından Twitter’da son 6 saat içinde para kazanan birkaç büyük madencinin, durmaksızın satış yaptığını ve bunu yapmak için kullanılacak tüm kanalları kullandığını söyledi. Şu anda Huobi, OKEx ve Binance’de OTC piyasasında USDT’nin fiyatı 6,33 yuan’da ancak haberler öncesi 6.5 yuan’ın üzerinden Cumartesi gece yarısı civarında 6.2 yuan’a düştü.

BTC hashrate’i de düştü

Bu arada, blockchain verileri, büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzlarına bağlı gerçek zamanlı hashrate’inin, haberlerin ortaya çıkmasından bu yana, 24 saat içinde küçük ila orta dereceli düşüşler gördüğünü gösteriyor. Ancak Huobi’nin Bitcoin madencilik havuzu son 24 saat içinde %29 düştü. Genel olarak, Çin’in Sichuan’daki enerji santralleri enerji kısıtlamaları yaşarken, Bitcoin hash oranı geçen haftadan bu yana önemli ölçüde düştü.

Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Neler olmuştu?

Perşembe günü gerçekleşen toplantıda Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini azaltmanın yanı sıra, kredi riskinin azaltılması, şirketlerin finansman faaliyetlerine ilişkin düzenlemelerin uygulanması da konuşulmuştu. Bitcoin madenciliği yorumları, Çin’in Xi’nin son konuşmasında taahhüt ettiği karbon nötr misyonunu gerçekleştirme çabalarını artırdığı bir zamanda geliyor.

Bu Haber, Bitcoin ve Altcoin’lerden Yüzmilyarları Sildi!

Ayrıca, popüler Bitcoin madencisi BTC.top’un kurucusu ve CEO’su Jiang Zhuo’er, Cumartesi günü Weibo’da yaptığı açıklamada, işinin Çin’de bulunan müşterilere hizmet vermeyi bırakacağını söyledi. “B.TOP, ilgili devlet kurumlarından herhangi bir yasal gereklilik almadı. Ancak en son düzenleyici sinyal ve B.TOP’un Çin’in içinden yaptığı işin, tescilli madencilik işimizin küçük bir bölümünü oluşturduğu düşünüldüğünde, Çin’deki tüketicilere madenci aracılık hizmeti sunmaya ve ekstra yasal riskler almaya devam etmeye gerek yok.” ifadesini kullandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.