Bu Altcoin Elon Musk’u Takmadı ve Sıçradı! İşte Sırrı…

Kriptocat Haber Editörü
Bu Altcoin Elon Musk’u Takmadı ve Sıçradı! İşte Sırrı…

Filecoin, altcoin ve Bitcoin piyasalarında büyük bir sell-off yaşanırken en iyi yükseliş gösterenlerden biri oldu. Filecoin ağının kendi coini olan FIL, Cuma günü piyasa koşulları çok kötü olmasına rağmen yükselmesini bildi. 100 doları aşan FIL, bir gün içerisinde %37’den daha fazla değer kazanmış oldu.

Bu yükselişin ardından bir tür düzeltme yaşayan FIL fiyatları buna rağmen günlük kazançlarının önemli bir kısmını korudu. Piyasanın liderleri Bitcoin ve bir numaralı altcoin olan Ethereum ise aynı zaman periyodunda oldukça keskin düşüşler gösterdi. Elon Musk’ın kendi Twitter adresinden şifreli bir mesaj ile Bitcoin hakkında kötümser bir tabloya neden olmasıyla beraber genel kripto para piyasaları düşüşe geçmişti.

Bu Altcoin Elon Musk’u Takmadı ve Sıçradı! İşte Sırrı…

Altcoin piyasası düşerken Filecoin pozitif ayrıştı!

Birkaç ay önce yüklü miktarda Bitcoin satın alımı yapmış olan Tesla şirketi, bununla birlikte o zamanlar piyasaların uçuşa geçmesini sağlamıştı. Kısa bir süre önce ise Tesla şirketi Bitcoin ile otomobil satışlarını durduğunu duyurmuştu. Bu fikir değişikliğinin arkasında ise Bitcoin madenciliğinin çevreye olan zararlarının olduğu belirtilmişti. Musk’ın son tweet’inde verdiği mesaj ile birlikte Tesla’nın sahip olduğu Bitcoin yatırımlarını satmış olabileceği şüphesi doğdu.

Bu gelişmeyle birlikte de Bitcoin fiyatlarında keskin bir düşüş görüldü. Kriptokoin.com okurları tarafından da bilindiği üzere, birçok altcoin’in performansı, Bitcoin’in fiyat hareketleriyle paralel bir şekilde gerçekleşiyor. Bitcoin ile ortak hareket eden coinler arasında Ethereum gibi Bitcoin’in rakibi olan altcoin’ler de bulunuyor. Hatta Dogecoin fiyatlarının bile belirli ölçülerde Bitcoin fiyatlarına endeksli olduğu grafiklerinden gözlenebiliyor. Son yaşanan kayıplar ile birlikte genel kripto para piyasaları 120 milyar doların üzerinde para kaybetti.

Bu Altcoin Elon Musk’u Takmadı ve Sıçradı! İşte Sırrı…

Filecoin kripto para kıyametinden nasıl kurtuldu?

Aslında bakılırsa Filecoin için son zamanlarda kayda değer bir gelişme yaşanmamıştı. Son büyük haber 27 Mayıs’ta projenin geliştiricilerinden gelmişti. Habere göre Filecoin’e bir “HyperDrive Network Upgrade” güncellemesi gelecekti. Bu güncellemeyle beraber depolama onboarding oranlarının arttırılması hedeflenmişti. Ancak bu güncelleme haberi o zamanlar Filecoin yatırımcıları tarafından pek dikkat çekmemişti ve hatta FIL fiyatları düşmüştü. Bununla birlikte kripto paranın grafiği 20 Mayıs’tan bu yana dalgalı bir şekilde hareket ediyordu. Çarşamba günü ise diğer tokenlerde büyük fiyat oynamaları yaşanırken File coin daralmış bir konsolidasyon aralığında işlem görmüştü.

Filecoin’in bu denli dikkat çekmeyen performansı ve diğer coinlerin gerisinde kalışı, teknik analizde kullanılan RSI değerine de yansımıştı. FIL’in RSI değeri oversold bölgesine kadar düştü. RSI değerinin 30’un altına düşmesi durumunda bir finansal varlık genelde düşük fiyatlı olarak görülür ve yatırımcılar da buna göre hamle yapar. Filecoin’in RSI değeri fiyatlar fırlamadan önce 35.96 dolar seviyesindeydi. Buradan Filecoin’in diğer coinlere göre daha düşük fiyatlı olduğunu düşünen yatırımcılar FIL’e yönelmiş olabilir. Böyle bir ortam da trader’ların, kripto para çöküşü sırasında Filecoin’i sığınabilecekleri güvenli bir liman olarak görmesine neden oldu.

Bu Altcoin Elon Musk’u Takmadı ve Sıçradı! İşte Sırrı…

Son hareketler, trader’ların bu çiftlere ilgisinin tekrar yükseldiğini gösteriyor

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin de Filecoin karşısında değer kaybeden kripto paralardan biriydi. FIL/BTC çifti neredeyse %40’a varan bir yükseliş ile beraber çok keskin bir grafik çizdi. Ancak daha sonra çift arasındaki denge biraz daha stabil bir hale geldi. Söz konusu çiftin halen pozitif bir tablo göstermesiyle beraber yatırımcıların halen Bitcoin’e geri dönmediği söylenebilir. FIL/USD ve FIL/BTC çiftlerinin hacim grafiklerindeki keskin hareketler de trader’ların bu çiftlere ilgisinin tekrar yükseldiğini gösteriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.