BtcTurk’ten siber saldırı açıklaması

Kriptocat Haber Editörü
BtcTurk’ten siber saldırı açıklaması

BtcTurk’ten yapılan açıklama şu formda:

Pahalı Kullanıcılarımız;

Şirketimiz, kullanıcılarımızın data güvenliğini sağlayabilmek maksadıyla sanayi standartlarındaki üst seviye güvenlik tedbirlerini almaktadır. Birebir vakitte Şahsî Dataların Korunması Kanunu (KVK) başta olmak üzere yürürlükte bulunan mevzuat yükümlülüklerine uygun bir halde faaliyetimizi devam ettirdiğimizi ve ferdî dataların korunmasına yönelik gerekli önleyici ve esirgeyici nitelikteki idari ve teknik önlemleri azami ölçüde aldığımızı belirtmek isteriz.

Bununla birlikte, her kurumun karşılaştığı üzere biz de vakit zaman data ihlali tarafında argümanlarla karşı karşıya kalmaktayız. Bu çeşit savları her vakit dikkate alarak inceleyen Şirketimiz, son periyottaki data sızıntısı tezini da titizlikle incelemiştir.

Öncelikle, kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde rastgele bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan ayrıntılı inceleme sonucunda güvenlik zafiyetine neden olabilecek bir sorun yahut siber akının kelam konusu olmadığı görülmüştür. Bu suretle, siz kıymetli kullanıcılarımızın BtcTurk nezdindeki Türk Lirası ve kripto varlıklarının inançta olduğunu ve itimatla saklandığını belirtmek isteriz. Kullanıcılarımız her vakit olduğu üzere Türk Lirası ve kripto varlıklarını 7/24 itimatla yatırıp çekebilirler.

Sistemlerimizde aktüel rastgele bir sorun, siber taarruz yahut tehdit olmadığından emin olunduktan sonra siber güvenlik gruplarımız tarafından geçmişe yönelik incelemelere başlanılmıştır. Şirketimiz nezdinde titizlikle yapılan geriye dönük inceleme sonucunda Şirketimiz ana sistemlerinde rastgele bir bilgi ihlali kelam konusu olmadığı lakin;

– Bahse husus argümanda sunulan örnek bilgilerin, iş paydaşlığı içerisinde olduğumuz kurumlar ile KVK kapsamında yapılan mukavelelere uygun olarak paylaşılmasından evvel, Temmuz 2018 tarihinde sistem dışına çıkartılan data setlerinden birinin taslak hali (veritabanından alınan birinci hali) olduğu değerlendirilmiştir.

– Bahse husus bilgi setinin depolandığı ortamda oluşan bir güvenlik ihlali sonucunda şirket dışına çıktığı düşünülmektedir.

– Bahse husus bilgi ihlalinde kullanıcılarımızın selfie/özçekim kayıtları, bakiye bilgileri, banka hesapları, finansal şifreleri ve nitelikli bilgileri ile ilgili olarak rastgele bir bilgi sızıntısının kelam konusu olmadığını değerle bildiririz. Bahse husus bilgi ihlalinden, ihlale husus Temmuz 2018 tarihinden evvel kayıt olmuş 516.954 adet kullanıcımızın Temmuz 2018 tarihinde şimdiki olan aşağıdaki datalarının etkilendiği düşünülmektedir;

 1. BtcTurk’te kayıtlı İsim Soyad, TC Kimlik Numarası ve kullanıcı numarası/User ID bilgisi,
 2. BtcTurk’te kayıtlı E-Posta Bilgisi,
 3. BtcTurk’te Kayıtlı Adres Bilgisi,
 4. BtcTurk’te kayıtlı Doğum Tarihi,
 5. BtcTurk’te Kayıtlı Cep Telefonu Numarası,
 6. Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş tarihi,
 7. Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş yapılan IP Adresi ve
 8. Geri döndürülemez formda PBKDF2 Algoritması ile Maskelenmiş Kullanıcı Şifreleri

İhlalden etkilenen kullanıcılarımızın data seti içeriğinde yer almayan bilgileri (selfie/özçekim kayıtları, bakiye bilgileri, banka hesapları, finansal şifreleri ve nitelikli verileri) ile Temmuz 2018 tarihinden sonra Şirketimize üye olan kullanıcılarımızın bu ihlalden etkilenmediğini sizlere duyurmak isteriz.

Kullanıcılarımızın süreç güvenliği açısından büyük kıymet teşkil eden şifre/parola üzere dataları ise sistemlerimizde itimatla saklanmaktadır. PBKDF2 algoritması ile parolalar tek taraflı halde saklanarak, ilgili şifre sahibi kullanıcı dışında kimsenin bilemeyeceği ve geriye döndürülemez bir biçimde korunmaktadır. PBKDF2 algoritmasının mevcut teknolojik imkanlarla geri döndürülmek suretiyle şifrelerin tespiti mümkün değildir.

Üstte söz edilen dataları sızıntıya uğrayan kullanıcılarımız ile sırasıyla bağlantıya geçilmeye başlanmıştır.

BtcTurk sistemlerinde mevcut durumda, kullanıcılarımızın şahsî datalarını ya da süreç güvenliğini etkileyebilecek bir güvenlik zafiyeti kelam konusu değildir. Bu konunun Şirket içi siber güvenlik takımı ve bağımsız şirketlere yaptırılan rutin kontroller ve sızma testleri ile sabit olduğunu belirtmek isteriz.

Bugün uyguladığımız siyasetler sonucunda gibisi bir ihlalin yaşanması ise kelam konusu değildir. Hazırlanan data setleri, global ve mahallî prestijli finansal kuruluşların da tercih ettiği, DLP sistemleri ile takip edilmekte olup, data transferleri siber güvenlik gruplarınca sınırlandırılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. BtcTurk, kullanıcı güvenliği ve süreç güvenliğini arttırmak için daima kendini geliştirmekte ve şimdiki tehdit yahut siber hücum metotlarına karşı yeni tedbirler almaya devam etmektedir.

Bununla birlikte kullanıcılarımızın her vakit olduğu üzere hesap güvenliklerini temin etmek için;

 • Şifre/parola mahremiyetine ihtimam göstermelerini,
 • Şifre/parola bilgilerini hiçbir halde üçüncü bireylerle paylaşmamalarını,
 • Oltalama/phishing ataklarına karşı dikkatli olmalarını,
 • 2FA kodlarını ve/veya şifrelerini/parolalarını isteyen yahut gönderilen linklere tıklamaya yönlendirilen e-posta bildirilerine, aramalara, internet sitelerine vb. karşı dikkatli olmalarını,
 • Hesap bilgilerini ve/veya şifre/parolalarını kamuya açık bilgisayarlarda ve internet ilişkilerinde kullanmamalarını,
 • Aygıtların güvenliğine ihtimam göstermelerini ve gerekli gördükleri öbür önlemleri almalarını tavsiye etmekteyiz.

Üstte açıklanan kelam konusu konular ile ilgili olarak Şirketimiz nezdinde tüm ek önlemler alınmış, KVVK (Kişisel Bilgileri Müdafaa Kurulu), USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli bildirimler yapılmış ve hata ögesi içeren aksiyonlarda bulunan bireyler hakkında da ilgili yasal mercilere başvurulmuştur.

Bu suretle, tüm kullanıcılarımızın Şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyelerinin ve kripto varlıklarının inançta olduğunu ve inançla saklandığını kamuoyuna bildiririz.

Bu süreçte bize takviye olan tüm pahalı kullanıcılarımız ile yapan tenkit ve katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza sağduyulu yaklaşımları ve BtcTurk’e duydukları itimat için teşekkürlerimizi sunarız.

Türkiye’nin birinci ve dünyanın dördüncü kripto para alım satım platformu olarak faaliyetlerimiz kesintisiz olarak sürmektedir; BtcTurk olarak kullanıcılarımıza bugüne kadar olduğu üzere mevcut durumda da 7/24 canlı takviye vermeye ve daima irtibat halinde olmaya devam ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.