Bitcoin’lerinizi Altın ile Takas Etmenin Zamanı Geldi Mi? İşte Yorumlar

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin’lerinizi Altın ile Takas Etmenin Zamanı Geldi Mi? İşte Yorumlar

Analistler ve yorumcular, Bitcoin (BTC) satış dalgasını çok yakından izledi. Geçtiğimiz günlerde BTC’nin yaşadığı düşüş, en yüksek seviyelerinden neredeyse yüzde 50 oranında kayıp yaşadığı bir fiyat hareketine işaret etti. Kripto destekçilerinin bir kısmı, bu süre boyunca kriptolarını elde tuttu. Ancak kısa vadeli alım satım yapan traderların oldukça ilginç ve değişken bir sürece tanıklık ettiğine şüphe yok…

Societe Generale uzmanları: Altın, portföyler için Bitcoin (BTC)’den daha iyi bir dengeleyici

Societe Generale, bazı bireylerin ve şirketlerin Bitcoin’i “her portföyün bir parçası olması gerektiğini” söyleyerek tanıttığını söylüyor. Hatta bazıları, bir kişinin elde edebileceği en önemli varlıklardan biri olduğunu iddia ediyor. Ancak Societe Generale, bunun aksini söylüyor. Firma, Bitcoin’in “herhangi bir portföydeki yerinin son derece tartışmalı” olduğunu söylüyor ve yatırımcıların dikkatlerini altın gibi değerli metallere vermesini tavsiye ediyor.

Bitcoin’lerinizi Altın ile Takas Etmenin Zamanı Geldi Mi? İşte Yorumlar

Raporlarında, “Bitcoin’in herhangi bir yatırım portföyündeki yerinin, tam olarak düzensiz fiyat hareketleri nedeniyle son derece tartışmalı olmaya devam ettiğinden” bahsediliyor. Firmanın küresel varlık tahsisi başkanı Alain Bokobza ve bölümü stratejisti Arthur Van Slooten yakın tarihli bir röportajda, yatırımcıların altını BTC’den daha sık takip etmesi gerektiğini söyledi. Her iki varlık da benzer olsa da, altının kişinin portföyü için daha iyi bir dengeleyici olduğunu ve muhtemelen daha az değişken olacağını söylediler.

Barrick Gold CEO’su kripto para alanını eleştirdi

Bir altın madenciliği şirketi olan Barrick Gold’un CEO’su, kripto para birimlerinin “hiç yoktan var edilebileceğini” ancak hiç kimsenin durup dururken yeni altın çıkaramayacağından bahsediyor. CEO Mark Bristow, en son önemli fiyat düşüşünün ardından kripto para birimi alanını eleştirdi. Hiç kimsenin, kripto para birimlerinde olduğu gibi, altın basamayacağını iddia etti. Ayrıca, kriptoların değer deposu statüsünü sorguladı. Bristow, şunları söyledi:

Kripto para birimleri ve diğer rakip seçenekler bizi, dünyadaki herkesin bir şeyler için ödeme yapmak üzere kullanmasına izin veren, değiştirilebilir bir seçenek yaratmak için daha çok çalışmamız gerektiğini anlamaya zorladı.

Bitcoin’lerinizi Altın ile Takas Etmenin Zamanı Geldi Mi? İşte Yorumlar

Rajan Dhall: Altın, çok daha az volatil

Kitco analistlerinden olan Rajan Dhall ise aşağıdaki grafik ile geçtiğimiz hafta yaşanan derin düşüşe işaret etti. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Elon Musk’ın BTC madenciliğinin çevresel etkisini eleştirmesi ve Çin’den gelen haberler sonucunda Bitcoin, 30.000 dolar seviyesine kadar inmişti.

Bitcoin’lerinizi Altın ile Takas Etmenin Zamanı Geldi Mi? İşte Yorumlar

Dhall, “Bir aşamada fiyat yüzde 50 kadar daha düşüktü ve eğer bir trader veya yatırımcıysanız, bu büyük bir düşüş anlamına geliyor. Sıkı risk yönetimi kurallarına uyma ihtiyacı hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Yeni yatırımcılar ve traderlar, bu son fiyat hareketiyle büyük sıkıntılar çekmiş olabilir. Altının fiat para birimine çok iyi bir alternatif olduğunu ve çok daha az volatil olduğunu bilmek önemlidir. Portföy çeşitliliği çok önemlidir ve bu hamle, yatırımcıların bunun önemini anlamalarına yardımcı olabilir,” ifadelerini kullandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.