Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten “Can Sıkan” Tahmin Geldi!

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten “Can Sıkan” Tahmin Geldi!

Ünlü analist ve küresel ticaret firması Factor LLC’nin CEO’su Peter Brandt, neredeyse yüzde 50’lik bir fiyat düşüşünün ardından Bitcoin fiyatında devam eden “rahatlama rallisinin” uzun ömürlülüğünü sorgulayarak yatırımcıların canını sıktı.

Peter Brandt’ten Bitcoin yorumu

2018 yılındaki Bitcoin çöküşünü tahmin eden Brandt, teknik olarak bir sonraki piyasa görünümüne odaklanmış durumda. Mart 2021’de, BTC/USD çiftinin bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde 200.000 dolara ulaşmasını bekliyordu. Bugün attığı bir tweet’e göre Brandt, BTC fiyatı tarihçilerine bir soru sordu. Tweet’inde aşağıdaki iki duruma örnek vermelerini istedi. Hatta, birine bile örnek verilse kabul edeceğini söyledi:

  • Yüzde 50’nin üzerindeki bir düzeltmenin en az yüzde 70’lik bir düzeltmeye yol açmadığı durumlar.
  • Yüzde 50’den fazla düzeltmenin sonraki 7 ay içinde yeni bir ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) oluşturduğu durumlar.
Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten “Can Sıkan” Tahmin Geldi!

BTC fiyatındaki tarihsel dönüm noktaları

Brandt, burada özellikle de yüzde 50’nin üzerindeki fiyat düşüşünden sonra Bitcoin pazarında devam eden rahatlama rallisinin uzun ömürlülüğünü açıkladı. Brandt’in bu iki durumdan bahsetmesinin nedenlerinden biri, Bitcoin’in Mart 2020’deki rallisin ardından sekiz ay içinde 20.000 doların üzerindeki seviyelere ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Haziran 2019’daki uzun vadeli döngüsel en yüksek seviye olan 13.880 dolardan Mart ayında 3.850 dolara düşülmüştü. Ayrıca 2013 boğa koşusun, bir gecede yüzde 80’lik bir çöküşte 45 dolara kadar düşüş yaşanmasının ardından, sekiz ay içinde kripto para biriminin yüzde 2,450’den fazla arttığı görüldü.

Bununla birlikte Brandt’e göre bu iki durum da mantıklı değil. Çünkü Bitcoin’in her iki durumda da rekor seviyelerini geri kazanması bir ay sürdü. Ancak uzmanlara göre veteran trader Brandt’in soruları, seçici zaman çerçevesi nedeniyle kafa karıştırıcı. Analist Willy Woo, Brandt’in Bitcoin piyasasında daha büyük bir düşüş olabileceğini öngördüğünü söylüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.