Bitcoin’in (BTC) Yıllar İçindeki En İddialı Yükseltmesi Olan Taproot Aktivasyon Süreci Başladı

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin’in (BTC) Yıllar İçindeki En İddialı Yükseltmesi Olan Taproot Aktivasyon Süreci Başladı

Madenciler bir sonraki zorluk ayarlamasından evvel Taproot’u uygulamayı kabul ederse, Bitcoin (BTC) daha özel ve ölçeklenebilir bir hale gelebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin ağı tarih yazmaya çalışıyor. Birkaç yıllık geliştirmeden sonra, uzun vakittir beklenen Taproot güncellemesi çalışmaya hazır ve artık bunun uygulanmasına katılıp katılmayacaklarına karar vermek ise topluluğun elinde.

Taproot Nedir ve Neden Değerli?

Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yolu olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’udur. Bu yükseltme, çok kolay bir sözle, bir dizi imzayı tek bir imzada özetlemek için bir cins ana anahtarın oluşturulmasına müsaade verir.

Bu biçimde, Bitcoin üzerinde çoklu imzalı çoklu giriş süreçleri (UTXI) gerçekleştirmek daha verimli, daha ucuz ve daha kolay hale gelir. Bu uygulama, bir Bitcoin sürecine dahil olan iştirakçilerin sayısını gizleyerek çeşitli kimlik gizleme metotlarına kapı açar.

Taproot’un bir diğer faydası da, ağ üzerindeki yükü hafifletmesi, süreç alanını en az %20 azaltması (işlemler çoklu imzalı ise çok daha fazla), bu da saniye başına süreç sürece kapasitesini artırması ve fiyatlarını kıymetli ölçüde azaltmasıdır. Buna ek olarak, birçok kişi Taproot uygulamasının akıllı mukavelelerin kesin olarak geliştirilmesini sağlamak için ağın daha da fazla benimsenmesini sağlayacak. Kolay bir tabirle Taproot için daha ölçeklenebilir, özel bir Bitcoin’e hakikat büyük bir adım da denilebilir.

Bitcoin’in Geleceği Topluluğun Elinde

Ağı uygulamak için teklifin büyük bir testi geçmesi gerekir: “Hızlı Deneme”. Madenciler, düğümlerini bu uyumlulukla güncellemeli ve kabul ederlerse Taproot için onaylarını bildirmelidir.

Onay devri en son ağ zorluk ayarlamasıyla başladı ve bir sonraki güncelleme gerçekleşene kadar 2016 blok sürecek. O vakte kadar madencilik bloklarının %90’ından fazlası Taproot’a onay verirse, soft fork bu yılın Kasım ayında uygulanacak. Taproot için sinyal verilen birinci blok SlushPool’un 681458 bloğuydu.

Şu anda, çıkarılan blokların ufak bir kısmı soft fork’a katılıyor ve ne olacağını görmek için önümüzde daha 1755 blok var. Gayeye ulaşılamazsa, bir sonraki ayarlamayı beklemek gerekecek.

Bitcoin’in (BTC) Yıllar İçindeki En İddialı Yükseltmesi Olan Taproot Aktivasyon Süreci Başladı

Taproot.watch’ı ziyaret ederseniz, bu olayın gelişimini takip edebilirsiniz.

Bilhassa Bitcoin ağındaki en güçlü ikinci havuz olan F2Pool’un Taproot’a hazır olduğunu gösteren birinci bloğu çıkaran havuz olduğu düşünüldüğünde, toplulukta büyük bir heyecan uyandırdı.

Heyecanlı Bitcoin meraklıları ortasında, soft fork lehine blok izleme web sitesine link paylaşan Twitter yaratıcısı Jack Dorsey, düğümlerini en kısa müddette güncelleyeceğini söyleyen evangelist Andreas Antonopoulos ve geliştiricilere sıkı çalışmalar için teşekkür eden Charlie Shrem de yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.