Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

Bitcoin ve Ethereum için bundan sonraki hareketlerin anlamı ne olacak. Gerçekten yeni zirvelere görülebilecek mi? Ekim 2020’nin sonuna kadar uzanan bir yükseliş rallisinin ardından, Bitcoin dün, sektörü şaşırtan büyük bir düzeltme kaydetti. Piyasa, son birkaç haftadır düzeltme çığlıkları atarken, nihayet beklenen durum ortaya çıktığında, duygusal türbülans kendini gösterdi. 6.86 milyar dolarlık long pozisyon tasfiye edildi ve bu da büyük bir paniğe yol açtı.

Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

Bitcoin ve Ethereum

Birçok spekülatör, en son düşüş ile Mart 2020 çöküşü arasında benzerlikler çizdi. Ancak rakamlar aynı şeyi göstermiyor. Mart 2020’deki 5 günlük erime %47’yi aşarken, mevcut erime %26,5 seviyelerinde idi. Şu anda düşüş hissinden uzaklaşamasak da piyasayı objektif olarak analiz etmemiz şart.

Ethereum ve Altcoin’ler daha büyük bir düşüş yaşadı; Neden?

2021’de, Bitcoin ile piyasanın geri kalanı arasındaki ortalama piyasa korelasyonu en düşüktü. Birkaç altcoin kendi isteğiyle toparlanıyordu. Birçoğu Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Ancak BTC’nin düşüşünün devasa bir altcoin uyarısıyla karşılanması kimseyi şaşırtmamalı. Bir hafta önce, Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.375 $’a ulaştı ve dün bir noktada 1.880 $’a geriledi. Cardano, Binance Coin, XRP de benzer hareketleri kaydetti. Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada düşüşün uzun sürmesi, muhtemelen Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki değişimden kaynaklanıyor.

Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

Kriptokoin.com olarak vurguladığımız üzere aylarca azalan hakimiyetten sonra, Bitcoin dün diğer varlıkların üzerinde ivme kazandı. Altcoinler için daha büyük bir likidite düşüşüne yol açan mevcut iyileşme, Bitcoin’in yönüne de bağlı olacak. Bir kez daha, Bitcoin kapsamlı bir piyasa hareketinden sorumlu olacak.

Bitcoin’in oyun alanı Mart 2020’den beri değişti

Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

Chainalysis’in Baş Ekonomisti Phillip Gradwell’e göre, birçok kişi boğa koşusunun sona erdiğini öne sürerken, yatırımcılar için riskler şu anda Mart 2020’ye göre çok daha yüksek. Mevcut maliyet eğrisini analiz eden Gradwell, Mayıs 2021’de tutulan BTC miktarının Mart 2020’den önemli ölçüde daha yüksek olduğunu öne sürdü. Mart 2020’den bu yana 410 milyar doların üzerinde BTC satın alımı yapıldı ve şu anda mevcut piyasa fiyatı yapısını çözmek için varlıklarını satmak ve tasfiye etmek noktasında daha fazla teşvik var. Ek olarak, kurumların zaten düşüşü satın almış olabileceği ve borsalara Bitcoin girişlerinin geçmiş satışlara kıyasla nispeten düşük olduğu için satış baskısının küçük yatırımcı odaklı olduğunu belirtti.

Bitcoin ve Ethereum: Yine de tamamen ümitsiz miyiz?

Bitcoin ve Ethereum İçin En Kötüsü Bitti mi?

30.000 $’dan hızlı toparlanma, geçen gün biraz iyimserliği getirdi. Yine de, mevcut artış Ölü Kedi Sıçraması vakası olabileceğinden, Bitcoin tamamen yatırımcıyı ümitvar kılamadı. Ölü Kedi Sıçraması, tekrar aşağı yönlü bir harekete devam etmeden önce fiyatın anlık olarak kırıldığı bir piyasa durumudur.  Bu yönü destekleyen ana anlatılardan biri 50 dönemlik Hareketli Ortalamanın reddedilmesidir. Grafikte vurgulandığı gibi, Bitcoin geçen hafta 50-MA’dan sürekli olarak geri çekildi. Bu nedenle, ölü kedi sıçrama senaryosu, Bitcoin’in fiyat tekrar yükselmeden önce 35.000 $’ı tekrar ziyaret ettiğini görebilir. Yükseliş onayı, önümüzdeki 24-48 saat içinde 42.200 doların üzerinde kalıcı bir iyileşme olacaktır. Bu, düşüş eğilimindeki kısa vadeli yapıyı geçersiz kılar ve piyasa bir kez daha yüksek seviyelere doğru hareket edebilir. Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.