Bitcoin ve Altcoin’ler Geçmişten Gelen Bu Haberle Çakıldı!

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin ve Altcoin’ler Geçmişten Gelen Bu Haberle Çakıldı!

Lider kripto para Bitcoin (BTC), kısa süre önce 38.500 dolar seviyelerine kadar düştü. BTC 7.000 dolardan fazlasını aniden sildi. Piyasadaki diğer kripto paralar ise her zamanki gibi BTC’den daha fazla düştü. Peki bu çöküşü tetikleyen ve piyasadan milyarların buhar olmasını sağlayan nedir?

Bitcoin fiyatından 8.000 doları silen ve düzeltmeyi başlatan Elon Musk açıklamaları!

Lider kripto para birimi Bitcoin, kısa süre önce 45.750 dolar seviyelerinden 38.500 dolar seviyelerine kadar kaydı. Bitcoin fiyatı aniden 7.000 doları silerken altcoin’ler daha fazla zarar kaydetti. Lider kripto paranın çöküşü beklendiği gibi piyasanın geri kalanını kızıl bir denize sürükledi. Ethereum ve diğer büyük kripto paralar arasında yüzde 25’lik kayıplar verenler bile oldu. Peki piyasadaki bu beklenmedik düşüşü ne tetikledi.

Bitcoin ve Altcoin’ler Geçmişten Gelen Bu Haberle Çakıldı!

Öncelikle piyasadaki düzeltmeyi başlatan Tesla CEO’su Elon Musk’un Bitcoin açıklamalarıydı. Ancak daha sonra Çin’den gelen haberler bu çöküşün derinleşmesine neden oldu. Elon Musk, artık Tesla’nın BTC’yi ödemeler için kabul etmeyeceğini duyurdu ve ardından BTC madenciliğine yönelik eleştirel yorumlarda bulundu. Ayrıca Tesla CEO’su, e-araba üreticisinin tüm varlıklarını piyasaya boşaltacağını ima ettikten sonra Bitcoin (BTC), 8.000 doları sildi ve 42.000 doları gördü. Elon Musk, daha sonraki açıklamasında ise e-otomobil üreticisinin herhangi Bitcoin satmadığını onayladı.

Reuters eski Çin yasağını yeniymiş gibi verdi! Piyasalara BTC aktı

Elon Musk’un piyasa fiyatlarını aşağı çeken açıklamalarının ardından dün Çin’den gelen haberler çöküşü derinleştirdi. Dün Reuters, Çin’de kripto para yatırımcılarının yasal güvencelerinin olmadığı belirtilerek ülkedeki finans ve ödeme kuruluşlarının kripto para hizmeti sunmasının yasaklandığını duyurdu. Bu haber tüm medya kanallarına girdi. Ayrıca Çin İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve Çin Ödeme ve Clearing Derneği, Salı günü paylaştıkları bir bildiride ülkedeki şirketleri kripto para odaklı faaliyetlere karşı uyardılar.

Bitcoin ve Altcoin’ler Geçmişten Gelen Bu Haberle Çakıldı!

Kriptokoin.com olarak bizde daha önce bildirdiğimiz üzere, “Reuters: Çin’den Bitcoin ve Kripto Para Yasağı Geldi” isimli haberde bu konuya yer verdik. Ancak daha sonra bu haberin yeni olmadığı eski Çin açıklamalarının tekrarı olduğu ortaya çıktı. Benzer açıklama ne yazık ki dönem dönem piyasaya sunuluyor. Bu açıklamanın ardından piyasalara korku salındığından kripto para borsalarına ciddi BTC girişleri oldu. Bu satış baskısı fiyatları aşağı çekerek piyasadan milyarların silinmesine neden oldu. Yazım sırasında piyasadaki kayıplar devam ediyor. Toplam kripto para birimi piyasa değeri, 12 Mayıs’ta 2,5 trilyon dolara ulaştıktan sonra şu anda 1,8 trilyon dolar seviyesinde. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.