Bitcoin Savunucuları Elon Musk’a Kazan Kaldırdı: İptaller Başladı!

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Savunucuları Elon Musk’a Kazan Kaldırdı: İptaller Başladı!

Bitcoin yatırımcıları Elon Musk’a kazan kaldırdılar. Bitcoin tutkunları ünlü milyarderin şirketin artık kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini söylemesinin ardından Tesla Cybertruck siparişlerini iptal edeceklerini söylediler.

Tesla CEO’su Elon Musk ve Bitcoin

Tesla CEO’su Çarşamba günü, şirketin iklim değişikliği endişeleri nedeniyle araç satın alımlarında BTC kullanımını askıya alacağını duyurdu. Twitter’da “Tesla ve Bitcoin” başlıklı bir açıklamada milyarder, şirketinin neden Bitcoin alımlarını askıya aldığını açıkladı ve şöyle dedi:

Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıttan en kötü emisyona sahip olan kömürden endişe duyuyoruz. Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak. Madencilik işlemlerinde daha sürdürülebilir enerjiye ulaşır ulaşmaz bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin / işleminin yüzde 1’inden azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.

Bu yılın başlarında yayınlanan Nature Communications çalışmasına göre, Çin’deki BTC Madencilik faaliyetlerinin yıllık enerji tüketiminin “2024 yılında zirveye çıkması” ve buna bağlı olarak 130.50 milyon metrik ton karbon emisyonu oluşturması bekleniyor.  Çin’deki Bitcoin madencilik operasyonunun “karbon emisyon akışları ve sürdürülebilirliği için politika değerlendirmeleri” başlıklı çalışma, çıktının Çek Cumhuriyeti ve Katar’ın yıllık sera gazı emisyonunu aşacağını ekledi. Musk’ın duyurusunu takip eden dakikalarda Bitcoin’in fiyatı 54.602 $’dan 52.466 $’a düştü. Bitcoin’in değerindeki 24 saatlik değişimin yüzde 11.10’luk bir düşüşü temsil ettiğini belirtelim. Tesla’nın hisse senedi değeri de duyuru ile son 24 saatte yüzde 4,42 düşüş yaşadı. Tesla, bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı ve daha sonra elinde tuttuğu BTC’lerin yüzde 10’unu sattı.

BTC yatırımcılarının öfkesi

Musk Çarşamba günü, Tesla’nın madencilik daha sürdürülebilir hale geldiğinde işlemlerde kullanmak niyetinde olduğu için artık BTC satmayacağını da sözlerine ekledi. Musk’ın duyurusuna öfkelenen birkaç BTC yatırımcısı, Cybertruck siparişlerini iptal edeceklerini sosyal medyada duyurdu. Yatırımcı Chris Dunn, Musk’ı eleştirmek için Twitter’dan paylaşımlarda bulundu ve milyarderin Tesla’daki Bitcoin ödemelerinin askıya alınması için öne sürdüğü nedenleri eleştirdi. Dunn, siparişini neden iptal ettiğini ifade ederken “Elon, Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeyeceğini çünkü bunun çevreye büyük bir bedeli olduğunu söyledi” açıklamasında bulunuyor. Dunn ayrıca açıklamanın son derece yanlış ve samimiyetsiz olduğunu beyan ederek TV’lerde bilgisiz kişilere altcoin pompalayan ve sonra da sorunun BTC olduğunu iddia eden birini destekleyemeyeceğini ifade ediyor ve ekliyor:

Umarım Elon ve Tesla, Bitcoin konusundaki duruşlarını yeniden düşünürler. O zamana kadar lütfen siber kamyon siparişimi iptal edin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.