Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

22 Mayıs, Bitcoin Pizza Günü olarak biliniyor. Bu gün, 2010 yılında ilk defa “gerçek dünyadan bir malzemenin” merkezi olmayan dijital parayla, BTC ile satın alındığı tarihi işaret ediyor. İlk geliştiricilerden biri ve madenci olan, Bitcoin ticaretinin sınırlarını daha da zorlamaya istekli olan Laszlo Hanyecz, iki pizza için 10.000 BTC ödemeye istekli ve hazır olduğu çağrısını yaptı. BTC kullanıcısı Jeremy “Jercos” Sturdivant da şartları kabul etti ve iki Papa John’s pizzası kısa süre sonra Hanyecz’in evine geldi. Tarih yazıldı. Bu yıl görülen 63.000 dolarlık BTC fiyatıyla iki pizza 630 milyon dolar değerinde olacaktı.  Ancak, bazı gerçekler zamanla kayboldu. İşte, Bitcoin Pizza Günü’nün 11. yıldönümü şerefine az bilinen 7 gerçek…

1. 10.000 Bitcoin, satın alım sırasında sadece 41 dolara denk geliyordu

Bitcoin kullanıcısı ender_X’e göre, ilk Bitcoin ekonomisine ilişkin verilerin elde edilmesi zor olsa da, Hanyecz Bitcoin’ini 41 ABD doları karşılığında takas edebilirdi… Rakamlar doğruysa, bu durum satış anında Bitcoin fiyatının 0.004 dolar olduğunu gösterir. Bu rakam, tam olarak sıfır olmasa da, Sturdivant sıfıra yakın olduğunu düşünmüş olmalı ki, “Bedava pizzanızı alırken iyi şanslar,” diyor.

Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

2. Hanyecz, pizzalarını almak için dört gün bekledi

Elbette, Satoshi’nin Bitcoin’in bir fiyat belirlemesi için 11 ay beklemesi kadar etkileyici değil, ancak geleneksel gıda dağıtım standartlarına göre Hanyecz, siparişleri için bir süre bekledi. Hatta, Hanyecz ilk olarak 18 Mayıs Salı günü Bitcoin.org forumlarında şu yazıyı yazdı:

Birkaç pizza için 10.000 Bitcoin ödeyeceğim… Belki 2 büyük pizza, dolayısıyla ertesi gün de yiyebilirim. Daha sonra atıştırmak için pizza bırakmayı seviyorum… İlgileniyorsanız lütfen bana bildirin, bir anlaşma yapabiliriz.

3. Hanyecz, Bitcoin ile ikiden fazla pizza satın aldı

Ancak Hanyecz, iki pizzayla kalmadı. Yanıtla cezbedilen Hanyecz, Haziran ayında anlaşmaya açık olduğunu gönderiye ekledi. 12 Haziran’da “Param olduğu sürece (genelde bol miktarda olur) bu pizzaların 2’si için 10.000 BTC vereceğim. İlgilenen varsa lütfen bana bildirsin,” dedi.

Söylentilere göre başka pizza siparişleri de vardı ve Hanyecz’in, Ağustos ayında açık teklifi sona erdirmesiyle BTC ile ikiden fazla pizza aldığına dair çeşitli kanıtlar var. Sona erdirirken de “Bana şimdiden pizza alan herkese teşekkürler ama artık günde binlerce token üretemediğim için bunu yapmaya devam edemem,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Laszlo, 2018’de Lightning Network üzerinden pizza alan ilk kişi oldu, ancak o sırada sadece 0,00649 BTC ödedi.

Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

4. Jercos, elindeki BTC’leri sattı

Bitcoin Pizza Günü’nün gündeme gelmesiyle Jeremy “Jercos” Sturdivant’ın tekrar ilgi odağı haline gelmesi çok uzun sürmedi. Tek röportajını 2015 yılında “Bitcoin Who’s Who” adlı bir web sitesine verdi ve şu anki HODLer’ları dehşete sürükledi. Sturdivant o zaman aldığı 10.000 BTC’nin toplamda yaklaşık 400 dolarlık değerine ulaşana kadar “dolaşıma hızlı bir şekilde geri döndüğünü” belirtti. Sturdivant, “Elbette coin biriktiren ve zengin olmaya çalışan insanlar olacak, oldu da, ancak ekonomik büyüme buna izin vermeden olamazlardı,” dedi. Sturdivant, işlem sırasında 19 yaşındaydı.

5. Bitcoin Pizza Günü ilk başta yaygın bir şekilde kutlanmıyordu

Bu gün, şu an oldukça yaygın olarak bilinse de kayıtlar 2014’ten önce böyle bir günün kutlanmadığını gösteriyor. Görünüşe göre Hanyecz’in hikayesi kısmen bir New York Times makalesiyle popüler hale getirildi ve ardından 2014’te Bitcoin Twitter hesabından bir blog ve tweet ile desteklendi. Bitcoin fiyatı ve ardından 1.000 doları test etmesi nedeniyle, hikâye ABD’de popüler hale geldi ve büyük medya kuruluşlarının odağı oldu.

Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

6.Bitcoin Pizza Günü, Bitcoin’e yönelik ilk “gün” değildi

Bitcoin’ciler, 2011’den bu yana oldukça fazla “gün” yarattı. O zamanlar Bitcoin kullanıcıları 28 Nisan 2011’i “Satoshi’nin Kaybolma Günü” olarak ilan etti. Kiba isimli bir kullanıcı, “Efsanevi anonim kurucumuzun onuruna bir Bitcoin tatili yapmayı ve BTC topluluğunun Bitcoin’in mucidi ayrıldıktan sonra iyi olacağı gerçeğini gözlemlemeyi öneriyorum,” ifadelerini kullandı.

7. İşte BTC ile alınmış pizzaların gerçek fotoğrafı!

Multimilyon dolarlık pizzaların gerçekte neye benzediğini mi merak ediyorsunuz? Artık etmenize gerek yok. Hanyecz’in fotoğraf tutkusu sayesinde, bu pahalı pizzaların 2010 yılında yenildikleri sırada neye benzediğine dair iyi tutulmuş kayıtlar bulunuyor. Hanyecz, yemeğinin toplam beş fotoğrafını yayınladı.

Bitcoin Pizza Günü: İşte Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek!

Ayrıca, bu işlemde ödenen Bitcoin’lerin yıllar boyu nereye, hangi adreslere gittiğini merak ediyorsanız Kriptokoin.com olarak daha önce yayınladığımız “2 Pizza İçin Ödenen 10.000 Bitcoin Şimdi Nerede?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.