Bitcoin Neden Düşüyor? Akıllı Para Nereye Gidiyor?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Neden Düşüyor? Akıllı Para Nereye Gidiyor?

Bitcoin, güçlü temellerine rağmen haftalardır mücadele halinde. Popüler bir kripto analisti, bunun, büyük miktarda taze fon girişi gören şaka-coin’leri etrafında devam eden çılgınlıktan kaynaklanabileceğini savundu. Bununla birlikte, eğilimin yakında değişebileceğine ve BTC gibi gerçek değere sahip token’ların boğa koşularını sürdüreceğine inanıyor.

CryptoQuant CEO’su: Bitcoin (BTC)’e giden para şaka-coin’lerine akıyor

CryptoQuant CEO’su, Dogecoin ve klonlarının Bitcoin (BTC)’den fon emdiğini ancak akıllı paranın yakında piyasaya yeniden gireceğini ve eğilimi tersine çevireceğini söylüyor. Sekiz yıl önce bir şaka olarak başlamasına rağmen Dogecoin 2021’de merkez sahneye çıktı ve yerini henüz boşlamadı. Elon Musk ile başlayan ilgi, Mark Cuban ve Snoop Dogg gibi isimler tarafından desteklenen çılgınlık ile kitleleri cezbetti ve tartışmasız, kripto topluluğu içinde en çok tartışılan konu haline geldi.

Bitcoin Neden Düşüyor? Akıllı Para Nereye Gidiyor?

Bazıları da devam eden bu çılgınlıktan yararlanmak istedi ve çok sayıda taklitçi ortaya çıktı. Görünüşte değeri veya ürünü olmayan coin’ler, büyük dalgalanmalar ve çok basamaklı gelir vaatleri nedeniyle insanların dikkatini çekiyor. Hiçbir şey vaat etmeyen bu coin’lerin formülü, işe yarıyor gibi görünüyor. Birçoğu yakın bir zamanda büyük yükselişler sergiledi. En son örnek, yalnızca birkaç gün içinde on kat artan Shiba Inu (SHIB) adlı bir token.

Bu, kartopu etkisini daha da artırıyor ve bunlardan bazıları en çok aranan ve görüntülenen dijital varlıklar haline geldi. Akıllara durgunluk veren getirilerin yanı sıra, CoinMarketCap’ten alınan grafik de bunu doğruluyor. İşte, CMC’de en çok görüntülenen kripto para birimleri:

Bitcoin Neden Düşüyor? Akıllı Para Nereye Gidiyor?

“Akıllı para, yakında Bitcoin’e akacak”

CryptoQuant’ın CEO’su şu anda piyasadaki en sıcak kripto para birimlerinin hangileri olduğunu gösteren görünen eğilimin ışığında, Bitcoin fiyatının zorlanmasının birincil nedeninin de bu olduğunu savundu. Varlığın temellerinin hala “güçlü” olduğuna ve zincir üzerindeki verilerin de bu anlatıyı desteklediğine inanıyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere kurumsal yatırımcılar birikime devam ederken madenciler de satış yapmayı reddediyor.

Hashrate, Nisan ayının ortasındaki kısa düşüşünün ardından toparlandı ve aynı zamanda rekor seviyelere geri döndü. Ancak varlığın fiyatı geçtiğimiz ay sıkıntı yaşadı. 65.000 dolarlık bir rekor kaydettikten sonra sert bir şekilde düştü ve hatta birkaç güç boyunca 50.000 doların altında kaldı. Sıçrayışa rağmen 60.000 doların üstesinden gelemedi ve şu anda ATH’sinden 10.000 dolar kadar aşağıda işlem görüyor.

Bitcoin Neden Düşüyor? Akıllı Para Nereye Gidiyor?

Aynı zamanda birçok altcoin, büyük dalgalanmalarla işlem gören şaka-coin’i sık sık rekor kırıyor. Yine de CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu eğilimin yakında değişeceğine inanıyor ve “Piyasa yakında akıllı paraya dönüşecek ve fonlar öz değeri olan büyük coin’lere gidecek,” diyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.