Bitcoin Madencilik Tesisi Greenidge, ‘Karbon Nötr’ Olacak

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Madencilik Tesisi Greenidge, ‘Karbon Nötr’ Olacak

New York’un kuzeyindeki doğal gazla çalışan devasa bir Bitcoin madencilik operasyonu olan Greenidge Generation, Cuma günü Haziran ayının başında karbon nötr bir işletme olacağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CEO Jeffrey Kirt mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tamamen karbon nötr ayak izini korurken, Bitcoin ağını garanti altına almak için birebir kritik süreç doğrulama ve sürece hizmetlerini sağlayabileceğimizi gösteriyoruz. Diğerlerini sera gazı emisyonlarını kıymetli ölçüde azaltma konusunda artık bize katılmaya davet ediyoruz.”

Elon Musk ve Bitcoin’in Güç Tüketimi

Elon Musk, Çarşamba günü elektrikli araba şirketi Tesla’nın, Bitcoin madenciliği sanayisinin fosil yakıtlara bağımlılığı nedeniyle otomobillerinde ödeme yapmak için Bitcoin’i kabul etmediğini açıklamasının akabinde, Bitcoin madenciliğinin neden olduğu çevresel ziyanla ilgili yeni kaygılar ortaya çıktı.

Musk, Ocak ayında Tesla’nın satın aldığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’den daha fazlasını satmayacağını söylemişti. Lakin dün akşam, Bitcoin destekçilerinin tenkitlerinin akabinde Bitcoin’i satabileceği imasında bulundu. Tweet’in akabinde Bitcoin üç ayın en düşük düzeyini gördü.

Greenidge, geçtiğimiz ay Bitcoin madenciliği işini büyük ölçüde genişletme planlarını duyurdu ve mahallî halkta tesisin su çektiği göle ziyan vereceği ve global ısınmaya katkıda bulunacağı üzere tasalara neden oldu.

Greenidge, karbon nötrlüğünü taahhüt etmektedir. Buna da ABD’nin yenilenebilir güç projelerine yatırım yaparak ulaşmayı planlıyor.

Greenidge, Bitcoin madenciliğinin yanı sıra New York’un güç şebekesine de güç sağlıyor. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliğinin çok daha karlı olduğu kanıtlandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.