Bitcoin Madencileri Şimdi Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Madencileri Şimdi Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?
  • Son verilere göre, Bitcoin madencileri, varlıklarını satmaya başlamadılar. Bu da uzmanlara göre, henüz zirveye yakın olamayabileceğimizi gösteriyor.
  • Varlıklarını satan Bitcoin madencileri bir ayı sinyali olarak kabul edilir.

Son verilere göre, madenciler Bitcoin’lerini satmaya başlamadı!

Madenci girişi MA7 verileri (Miner Inflow MA7),  bu boğa döngüsünün potansiyel bir zirvesine ulaşmadığımızı göstererek, Bitcoin madencilerinin henüz varlıklarını satmaya başlamadıklarını gösteriyor. Bitcoin madencilerinin ticaret faaliyeti, madencilik maliyetlerini etkilediği için önemli bir piyasa göstergesi görevi görür. Bu hafta kripto piyasası kan banyosunda, 500 milyar dolardan fazla bir tutar piyasadan silindi ve Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kripto para birimleri de ATH’lerinden değerlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti. Bitcoin, son 24 saat içinde 10.000 dolardan fazla önemli bir toparlanma gerçekleştirmeden önce Çarşamba günü 30.681 dolarlık yeni bir 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Bitcoin Madencileri Şimdi Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?Kaynak: CryptoQuant

On-chain veriler, devam eden panik satışının öncelikle yeni alıcılar tarafından yönetildiğini gösteriyor. Ayrıca geçen hafta 50.000 BTC’den fazla satan ve daha sonra 34.000 BTC’lik toplu bir kurumsal satın alımla düşüşü satın alan balinaların bu durumu fırsat olarak değerlendirdiği de ortaya çıkıyor. Mevcut Bitcoin satışları, en son Çin’in Bitcoin madenciliği faaliyetleri üzerindeki baskısına dikkat çeken bir dizi FUD’a atfediliyor. Çin hükümeti tarafından yapılan bu tür uyarılar yeni değil ve zaman zaman çok sayıda benzer haber yayınladılar. Ancak sektördeki bazı uzmanlar, bu sefer karbon nötrlüğüne odaklanmanın, baskının önemli bir rolü olabileceğini öne sürüyorlar.

Bitcoin madencileri fiyatı nasıl etkiler?

Büyüyen madencilik zorluğu, Bitcoin madenciliğini giderek daha pahalı bir iş haline getirdi. Çünkü iyi bir kâr elde etmek için herhangi bir c0mpetetive madencilik makinesi 1.500 dolara kadar mal olabilir, üstelik bu makinelerin yüksek enerji tüketimiyle günde 24 saat çalışması gerekir. Bitcoin madenciliği maliyetli bir mesele… Bu nedenle, madencilerin hash enerji girişi sunmaya devam edebilmesi için, Bitcoin fiyatının operasyonların maliyetinden daha yüksek kalması gerekir.

Bitcoin Madencileri Şimdi Ne Yapıyor? Fiyatı Nasıl Etkilerler?

Geçen yıl Mart ayında, Bitcoin fiyatı 4.000 doların altına düştüğünde, Bitcoin ağının hash rate girişinin, BTC’nin düşük fiyatı nedeniyle birçok madenci piyasada ayrılacağı için, ciddi şekilde zarar görebileceği korkusu vardı. Her halving ile birlikte madencilik daha pahalı hale geliyor, çünkü Bitcoin madenciliğinin yarısı öncekiyle neredeyse aynı sayıda madenciyle yapılacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.